WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Intel zapowiedział procesory Whiskey Lake oraz Amber Lake

Zapowiedź tych dwóch rodzin może nie jest tak spektakularna, jak wieści o Intel Core 9. generacji, ale dla fanów ultrabooków i notebooków informacje te mogą okazać się fenomenalne. Poznajcie procesory z serii U (Whiskey Lake) oraz Y (Amber Lake).

Ponownie mamy jednak do czynienia z 8. generacją procesorów, ale z wieloma usprawnieniami. Mowa o 1 Gb module Wi-Fi oraz wyższych zegarach, które są związane bezpośrednio z wykonaniem rdzenia. Ich architektura nie została zmieniona, choć nie powstrzymało to Intela przed chwaleniem się o bezpieczeństwie przed exploitami Spectre oraz Meltdown. Zabezpieczenia przeciw nim są jedynie programowe, a nie fizyczne. Całość dopełnia niższe zużycie baterii względem poprzedniej serii procesorów.

W grę wchodzą procesory takie jak: i7-8565U, i5-8265U, i3-8145U oraz i7-8500Y, i5-8200Y i m3-8100Y. Pierwsze trzy są przeznaczone do wydajnych urządzeń mobilnych, a te drugie do tych nastawionych na jak największą żywotność baterii. Pomimo zwyczajnego odświeżenie, najwydajniejsze modele z obu serii U oraz Y robią nadal wrażenie. i7-8565U na swoich 4 rdzeniach z uaktywnionym Hyper Threadingiem dobija aż 4,6 GHz… i to na 15W TDP! Po stronie i7-8500Y mamy maksymalnie 4,2 GHz, ale przy TDP na poziomie 5 W.

Na ich pierwsze implementacje w notebookach i ultrabookach przyjdzie nam poczekać kilka dni, a może nawet i tygodni.

Intel Core i7-9700K podkręcony do 5,5 GHz

Źródło: Guru3d
Zdjęcia: Intel