Naukowcy dokonali czegoś niezwykłego- stworzyli oni kombinację inteligentnych soczewek kontaktowych z okularami, które mogły by zostać wykorzystane do monitorowania cukrzycy i dozowania leków na żądanie. Wykorzystują one komunikację bezprzewodową i mogą być noszone do miesiąca. Jeśli to zadziała to oznacza koniec z codziennym kłuciem się przez cukrzyków. Było by to też łatwym i skutecznym sposobem na leczenie chorób oczu, które są częstymi powikłaniami cukrzycy.
Badania na zwierzętach wykazały, że stężenie glukozy we łzach jest idealnym odniesieniem dla poziomu cukru we krwi. Soczewka składa się z dwóch warstw silikonowego hydrożelu oraz pierścieniowego obwodu. Układ posiada cztery elementy- elektrochemiczny sensor, mikrokontroler, system dostarczania leków oraz cewkę indukcyjną, która pozyskuje bezprzewodowo moc z okularów. Gdy poziom glukozy we łzach wzrasta, zwiększa się wydajność czujnika i informacje zostają przekazane do okularów. Zapala się też wtedy odpowiednia dioda LED. Użytkownik może skorzystać z poleceń głosowych w celu uwolnienia leku w chipie. W przyszłości proces ten ma być automatyczny. Aby uwolnić leki naukowcy zastosowali małe zbiorniki z lekami, które pokryte zostały błoną ze złotej elektrody. Napięcie rozpuszcza ją i uwalnia lek.
Testy wykazały, że wszystko działa prawidłowo. Nad podobnym rozwiązania pracuje także Google i Novartis. natomiast inni pracują nad soczewkami mierzącymi ciśnienie oczu, a szwajcarska firma Sensimef już sprzedaje taki wyrób. Istnieje także opaska, która wykrywa poziom glukozy i sama dawkuje lek. Takie rozwiązania z pewnością przyczynią się do ułatwienia życia chorym.