WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Inteligentne ubranie wyczuje, że jego właścicielowi jest za gorąco

Poręczne gadżety sprawiają, że ubrania są coraz bardziej inteligentne, ale jedna z najbardziej podstawowych funkcji, jakie przychodzą do głowy – możliwość rozgrzania lub ochłodzenia tkaniny – wciąż jest daleka od powszechności. Teraz naukowcy z University of Maryland opracowali nowy materiał, który wyczuwa, jak ciepłe jest ciało danej osoby. W ten sposób odzież automatycznie dostosowuje ilość zatrzymywanego lub uwalnianego ciepła. 

Jednym z najprostszych sposobów regulacji temperatury ciała jest zakładanie lub zdejmowanie warstw ubrań. Jednak dotychczasowe badania nad inteligentniejszą odzieżą doprowadziły do różnych rozwiązań. Jednym z nich była dwustronna kurtka, która chłodziła się z jednej strony, a z drugiej ogrzewała, dzięki czemu można ją było odwrócić w razie potrzeby. Innym przykładem zaawansowanej technologii była kurtka, która wykorzystywała algorytmy uczenia maszynowego do oceny, jak gorąca lub zimna jest dana osoba. Na podstawie tej informacji otwierała lub zamykała otwory wentylacyjne.

Czytaj też: Nadciąga tkanina z nanorurek, która wykrywa nacisk

Tkanina z UMD wydaje się znacznie bardziej eleganckim rozwiązaniem. Jej twórcy twierdzą, że ubrania wykonane z tego materiału będą w stanie automatycznie reagować na promieniowanie podczerwone, które jest głównym sposobem uwalniania ciepła przez ludzki organizm. Aby emitować ciepło, włókna są wykonane z dwóch różnych materiałów syntetycznych, które pochłaniają lub odpychają wodę – oba są pokryte nanorurkami węglowymi. Chodzi o to, że gdy woda (czyli pot) zostaje pochłonięta przez połowę każdego włókna, te się odkształcają i zbliżają do siebie.

W ten sposób właściciel może się schłodzić. Po pierwsze, tkanina otwiera pory, umożliwiając ucieczkę większej ilości ciepła. Po drugie, bardziej aktywne chłodzenie wynika ze zbliżenia nanorurek węglowych do siebie. To zmienia sprzężenie elektromagnetyczne, „dostrajając” nanorurki, aby pochłaniały o 35 procent więcej promieniowania podczerwonego i usuwały większe ilości ciepła.

[Źródło: newatlas.com; grafika: University of Maryland]

Czytaj też: Oppo chce tworzyć smartwatche i inteligentne słuchawki