Inżynierowie z oddziału CSAIL ze znanego na całym świecie uniwersytetu MIT stworzyli specjalny inteligentny dywanik, który można byłoby wykorzystać na wiele sposobów. Co jest w nim aż tak wyjątkowego?
Jak śledzić użytkownika bez kamer i czujników do noszenia? Inteligentny dywanik na to odpowiada
Ten inteligentny dywanik jest inteligentny nie bez powodu, bo może dokładnie oszacować ruchy osoby lub pozycję ciała bez konieczności używania kamer. Obecnie mierzy 3,3 metra kwadratowego, na których rozdysponowano ponad 9000 czujników składających się z folii samoprzylepnej i przewodzących elektryczność nici.
Czytaj też: Nowy elektryczny rower Super73 ulepsza najtańszy model firmy, podbijając cenę
Sposób działania sprowadza się do odczytywania ciężaru oddziałowującego na różne części dywanu. Te generują różne sygnały elektryczne, które są wysyłane do zarządzającego całością systemu, a ten odczytuje, gdzie wywierany jest nacisk na matę oraz szacuje z dużą dokładnością względne położenie między punktami nacisku.
Ten system nie jest byle jaki, a napędzany stosownie wyszkoloną sztuczną inteligencją. Cały proces nauki obejmował połączenie dotykowych danych wejściowych na macie i odpowiadającego mu wideo ludzi wykonujących różne czynności, takie jak chodzenie, przysiady, pompki, pozy jogi, siedzenie, leżenie, toczenie się lub stanie na palcach.
Czytaj też: Asystent Google z kolejnymi nowościami
Następnie należało przypisać dokładnie wzory nacisku tych działań wirtualnym modelom, dzięki czemu system mógł szacować pozycję ciała osoby wyłącznie na podstawie danych dotyczących ciśnienia wywieranego na poszczególne sekcje inteligentnego dywanika. Ciekawe w tym zdecydowanie jest to, że system był w stanie oszacować dosyć dokładnie ruchy górnej części ciała w oparciu o ciężar na poszczególnych nogach.
Inteligentny dywanik do grania, ćwiczenia lub monitorowania
Zespół CSAIL stwierdził, że finalnie system był w 97 procentach dokładny w identyfikowaniu określonych działań i mógł przewidzieć pozę osoby z dokładnością do 10 cm. Brzmi to na tyle dobrze, że można wyobrazić sobie zastosowanie tego typu sprzętu zarówno w sferze rozrywki, jak i zdrowia. To bowiem idealny sposób na monitorowanie naszego ciała, niewymagający często uporczywych w ustawieniu i drogich kamer.
Inteligentny dywanik mógłby więc służyć do podglądania osób starszych, efektywniejszego prowadzenia ćwiczeń fizycznych, czy śledzenia ruchów gracza w VR. Jest o tyle świetny, że nie wymaga nic do noszenia i jest łatwy do skonfigurowania, a na dodatek łatwo skalowalny i dość tani, jako że prototyp został zbudowany za mniej niż 100 dolarów.
Czytaj też: Czy czołg Pokpung-ho IV Korei Północnej jest najmocniejszy na świecie?
Teraz zespół stara się znaleźć sposoby na zebranie większej ilości informacji z sygnałów i dostosowania inteligentnego dywanika do wielu użytkowników jednocześnie. Więcej o nim przeczytacie w opracowaniu naukowym Proceedings of the IEEE/CVF Conference on Computer Vision and Pattern Recognition.