WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Inteligentny materiał z pamięcią kształtu pomoże w wysyłaniu satelit na orbitę

ARQUIMEA to firma mająca swoją siedzibę w inkubatorze przedsiębiorczości w Science Park of the Universidad Carlos III de Madrid. Będzie ona testowała technikę pozwalającą na wysyłanie przedmiotów na orbitę bez konieczności użycia materiałów wybuchowych.

Obecnie, gdy satelita wystrzeliwana jest w przestrzeń kosmiczną, to ruchome części przymocowane są za pomocą pewnych mechanizmów, których uwolnienie wymaga wywołania niewielkich wybuchów. Dzieje się tak na przykład w przypadku paneli słonecznych, które w ten sposób były rozmieszczane na orbicie. Nowa technologia wykorzystuje inteligentne materiały, które eliminują potrzebę użycia środków wybuchowych.

Propozycja nazywa się SMARQ® i zostanie przetestowana na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jej wielką zaletą jest brak wibracji, które obecne są podczas eksplozji. Kluczem do jej sukcesu są materiały z unikalną  pamięcią kształtu. Ta właściwość pozwoli na uwolnienie części w momencie znalezienia się satelity na orbicie, dzięki sygnałowi elektrycznemu. Liczba firm interesująca się tą technologią jest ogromna, tak więc firma liczy na ogromny sukces.

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: UC3M