Jednym z głównych obszarów zastosowań technologii typu mózg-maszyna jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym (np. z urazami kręgosłupa) łatwiejszej interakcji z otoczeniem poprzez sterowanie wózkiem inwalidzkim, interakcję z komputerem czy obsługę małych robotów. Jednak obecne systemy wymagają zastosowania dużego, nieporęcznego systemu. Sygnały z mózgu są mierzone za pomocą nakładki, którą zakłada się na głowę. Naukowcy chcieli więc znaleźć sposób na miniaturyzację technologii i uczynienie jej bardziej dyskretną i użyteczną w codziennych sytuacjach.
Z tego względu grupa badaczy rozpoczęła projekt przenośnego systemu EEG, który można przymocować u podstawy szyi. Elastyczne, bezprzewodowe czujniki znajdują się w plastrze, który jest przymocowany do skóry, wraz z innymi elektrodami utrzymywanymi w miejscu przez opaskę zakładaną na głowę. Dane są przetwarzane, a następnie przesyłane bezprzewodowo do komputera przez Bluetooth, który może pracować na odległość wynoszącą do 15 metrów.
Czytaj też: Ludzki mózg inspiruje nowy typ SI
Aby sprawdzić, czy system działa, naukowcy zaprosili do udziału w eksperymencie sześć sprawnych osób, które wykazały, że mogą używać urządzenia do sterowania pojazdem elektrycznym oraz robotycznym. Następnym krokiem będzie udoskonalenie elektrod i przetestowanie systemu w celu sprawdzenia, czy działa on w przypadku osób z upośledzeniem narządu ruchu. Dla osób niepełnosprawnych może to być sposób na bardziej komfortową i praktyczną interakcję z komputerami oraz maszynami.
[Źródło: digitaltrends.com]
Czytaj też: Nakładka iStride na buta ułatwia chodzenie ofiarom udaru mózgu