Reklama
aplikuj.pl

Intermittent fasting, czyli dieta skupiająca się na codziennym poszczeniu raz jeszcze pod lupą

Intermittent fasting, dieta poszczenia, ograniczenie jedzenia, skuteczna dieta

Podsumowanie szeregu badań na temat diety z regularnym postem (intermittent fasting) w The New England Journal Of Medicine mówi jasno – warto spróbować.

Chociaż tego typu dieta jest obecnie bardziej modą, niż znanym ze swoich prozdrowotnych korzyści podejściem do odżywiania, to po takich badaniach z pewnością się to zmieni. Ostatnio Mark Mattson, autor wspomnianego przeglądu z Johns Hopkins University, wyjaśnił, że ​​jeden z kluczowych procesów, do których dochodzi w tej diecie, to tak zwane „przełączenie metaboliczne”.

Dla przypomnienia – dieta ta sprowadza się do codziennego poszczenia w ramach rozkładu godzin. Najczęściej wybiera się wersję 16/8, co oznacza tyle, że wtedy spożywa się posiłki tylko przez 8 godzin.

Wtedy to organizm zmienia sposób, w jaki wytwarza energię, przechodząc od łatwo dostępnej glukozy w spożywanej żywności do procesu zwanego ketogenezą, w którym cząsteczki zwane ciałami ketonowymi powstają poprzez konwersję zapasów tłuszczu. Ta zmiana produkcji energii nazywana jest przełączaniem metabolicznym.

Przegląd diety dzieli ją na dwie ogólne kategorie – naprzemienne poszczenie przez cały dzień i wspomniane poszczenie w ramach godzinowego wymiaru. Do tej pory nie wiadomo, które podejście jest lepsze, ale w badaniu zauważono, że ciała ketonowe zaczynają rosnąć u ludzi w ciągu ośmiu do 12 godzin po poście. To sugeruje, że dieta ma sens zwłaszcza przy 12-godzinnym poście każdego dnia.

Intermittent fasting, dieta poszczenia, ograniczenie jedzenia, skuteczna dieta

Nie bez powodu tego typu zalecenia żywieniowe otrzymują lekarze od swoich pacjentów. Dzięki takiemu podejściu leczy się chroniczne znużenie, a nawet choroby sercowo-naczyniowe, ale ciągle nie wiadomo, czy nie jest to aby spowodowane lepszymi nawykami żywieniowymi i ograniczoną liczbą spożywanych kalorii.

W artykule przeglądowym słusznie więc podkreślono, że wciąż pozostaje wiele do zbadania pod względem długoterminowych skutków przerywanego postu i zrozumienia mechanizmów biologicznych, które mogą wchodzić w grę.