Reklama
aplikuj.pl

Internet Starlink Elona Muska uratował Ukrainę od problemu z Internetem. Znamy statystyki

Internet Starlink Elona Muska, Ukraina

Według najnowszych informacji każdego dnia 150000 Ukraińców korzysta z usług firmy SpaceX, więc jednoznacznie możemy powiedzieć, że Internet Starlink Elona Muska uratował Ukrainę. Dlaczego? Bo bez dostępu do Internetu ludność byłaby wręcz ślepa i podatna na propagandę Rosji, którą szerzyłyby oddziały agresora, uginając morale obrońców i ułatwiając sobie zajmowanie kolejnych terenów.

Po agresji Rosji na Ukrainę infrastruktura sieciowa była jednym z celów najeźdźcy. SpaceX i usługa Starlink nie pozwoliły jednak Rosji wykonać swojego planu

Wspomniane 150000 Ukraińców korzystających z usług Starlink to liczba przybliżona i podana przez ukraińskiego ministra cyfryzacji. Wcześniej, bo tuż po agresji Rosji na Ukrainę Fedorov skontaktował się z Elonem Muskiem za pośrednictwem Twittera, po czym doczekał się natychmiastowej odpowiedzi i SpaceX potrzebował tylko 10 godzin, aby uruchomić usługi internetowe w regionie, gdzie nigdy wcześniej nie realizowała działalności komercyjnej.

Czytaj też: I kwartał 2022 w IT. Wzrost liczby ofert pracy i wyższe zarobki – podsumowanie No Fluff Jobs

Według najnowszych danych w Ukrainie działa teraz ponad 10000 terminali Starlink, z czego część została dostarczona przez amerykańską agencję USAID, a 5000 „przez różne podmioty”. Finalnie więc tylko niektórzy w Ukrainie pozwolili sobie na zakup naziemnej stacji odbiorczej (terminala), któremu towarzyszy router, oferujący możliwość jednoczesnego połączenia do 128 urządzeń.

Co kluczowe, dostęp do Starlink jest normalnie płatny, ale na terenie Ukrainy można z niego korzystać za darmo, co zważywszy na obecną liczbę 250000 subskrybentów usługi, budzi to pytania co do tego, jak wiele firma Elona Muska dokłada do tej pomocy.