Reklama

Inżynier tworzy płytę gramofonową z… betonu

Wszyscy chyba znamy słynny kawałek Rolling Stonesów (I can’t get no) Satisfaction – piosenka ta była powielana już na wszelkich możliwych nośnikach i odgrywana miliony razy we wszystkich możliwych mediach. Oto mamy przed sobą ważne odkrycie w historii muzyki – bo piosenka ta odgrywana jest… na betonie.

Materiał ten nie kojarzył nam się raczej do tej pory z czymś tak delikatnym jak nośnik muzyczny – a tu proszę, niespodziewanka. Do stworzenia specjalnego krążka, bez problemu obsługiwanego przez gramofon został użyty wysokiej jakości beton (taki, z którego buduje się m.in. mosty i wysokościowce). Wszyscy oczywiście znamy czarne dyski wykonane z winylu – przeżywamy nawet od pewnego czasu ich renesans, chwalą je sobie chociażby DJ-e. Niemiecki inżynier Ricardo Kocadag udowodnił jednak, że i w tej dziedzinie można wciąż odkryć coś nowego.

Nie chodzi tutaj oczywiście o to by ludziom ich kolekcja muzyki zaczęła nagle bardzo ciążyć, lecz by ukazać właściwości konstrukcyjne betonu – ta jego specjalna odmiana, tzw UHPC (tzw. beton ultrawysokowartościowy) jest bowiem używana do tworzenia najbardziej skomplikowanych i zróżnicowanych konstrukcji – przykładem może tutaj być piękny budynek Fundacji Louisa Vuittona w Paryżu.

I mimo że niemiecki twórca nie jest absolutnym pionierem w dziedzinie takich płyt gramofonowych, bo ktoś inny już wcześniej o tym pomyślał, można z cała pewnością stwierdzić, że jego kreacja powinna wzbudzić spore zainteresowanie w przemyśle muzycznym – dźwięk wydobywający się z takiego cudeńka jest podobno niezwykle czysty i wyraźny. Zobaczymy więc w przyszłości czy przemysł muzyczny podłapie możliwość wypuszczenia na rynek takiej “ciężkiej” muzy… :)

Die Beton-Schallplatte in Aktion.So klingt die erste Schallplatte aus Beton. Wir hatten den Erfinder zu Gast im Studio. Wie er auf die Idee kam und was das Ganze soll, erzählt er im Interview auf BLN.FM > http://www.bln.fm/2015/12/probelauf-so-klingt-die-erste-schallplatte-aus-beton/

Posted by BLN.FM on Tuesday, 29 December 2015

[źródło i grafika: engadget.com]