Reklama
aplikuj.pl

Apple ogłasza kolejną generację swojego systemu operacyjnego dla smartfonów. Jakie nowości wprowadza iOS 16?

Apple ogłasza kolejną generację swojego systemu operacyjnego dla smartfonów. Jakie nowości wprowadza iOS 16?

Podczas dzisiejszej konferencji WWDC 2022, zgodnie z oczekiwaniami, Apple zaprezentowało kolejne iteracje swoich systemów operacyjnych. Wśród nich znalazł się oczywiście iOS 16, który przynosi wiele długo wyczekiwanych nowości.

iOS 16 trafi nie tylko do zbliżającej się serii iPhone 14, ale też do starszych smartfonów. Nie do wszystkich, bo iPhone 6s i iPhone 7 swój cykl życia zakończą na iOS 15. Nowa wersja iOS będzie na razie dostępna w wersji beta dla programistów, zaś pierwsza publiczna beta pojawi się w lipcu i to z niej będą mogli korzystać wszyscy chętni. Stabilnej wersji spodziewamy się natomiast jesienią, wraz z premierą czternastej generacji iPhone’ów.

Teraz przejdźmy do nowości, jakie iOS 16 przyniesie posiadaczom smartfonów Apple

Ekran blokady i widżety

Ekran blokady został przeprojektowany, pojawiły się też nowe tapety przypominające widżety. Dostosowywanie ekranu blokady do własnych upodobań ma w nowym systemie przypominać konfigurowanie aplikacji na zegarkach Apple. Użytkownicy dostaną możliwość zmieniania właściwie wszystkiego, od kolorów po czcionki. Można skonfigurować też kilka takich ekranów blokady i przełączać się między nimi jednym przesunięciem. Apple dodaje też aktywności na żywo, które zapewnią informacje o wydarzeniach sportowych czy treningach, pojawi się również tryb ostrości do dostosowywania tapet i widżetów na ekranie blokady. Poprawie ulegną też powiadomienia będące częścią ekranu blokady. Obsługa ich jedną ręką będzie łatwiejsza i nie będą też zakłócać działań widżetów na ekranie.  

Warto wspomnieć, że podczas prezentacji ani słowem nie wspomniano o Always on Display, czyli funkcji, o której mówiły nam przecieki. To jednak nie dziwi, bo wedle doniesień, ta ma być zarezerwowana tylko dla iPhone’ów 14 Pro, więc firma mogła nie widzieć sensu w ogłaszaniu czegoś, co i tak będzie niedostępne dla większości.

Wiadomości

Kolejne zmiany dotyczą aplikacji Wiadomości, która w iOS 16 pozwoli na edycję wiadomości, cofanie tych, które już wysłaliśmy, a także oznaczanie danych rozmów jako nieprzeczytanych. Ulepszono Dyktowanie, które do działania nie będzie wymagało połączenia danych. Z poziomu klawiatury będzie można płynnie przełączać  się między dyktowaniem a pisaniem. Wiadomości dostają też automatyczne rozpoznawanie emoji, pełną obsługę Siri i automatyczną interpunkcję. W aplikacji pojawi się też funkcja Live Text, umożliwiająca kopiowanie tekstu ze zdjęć, a nawet z wideo. Pojawi się też obsługa SharePlay.

Zdjęcia

Na WWDC 2022 pokazano też funkcję  iCloud Shared Photo Library powiązaną z Udostępnainiem rodzinnym. Ta umożliwia grupom do sześciu osób udział w udostępnianiu zdjęć za pośrednictwem iCloud. Dodatkowo będzie obsługiwać inteligentne filtry przesyłania, zaś aplikacja aparatu dostanie przełącznik, którym jednym kliknięciem wyślemy zdjęcia prosto do udostępnionej biblioteki.

Portfel

Nowości nie zabrakło też w Portfelu. Aplikacje na iOS 16 dostaną możliwość dostępu do Portfela w celu wersyfikacji, zaś użytkownik będzie miał kontrolę nad udostępnianymi danymi (np. pokazując tylko wiek, a nie całą datę urodzenia). Będzie można udostępniać wirtualne klucze do Wiadomości lub innych, określonych aplikacji. Pojawia się Apple Pay Later, czyli możliwość dzielenia zakupu na cztery równe płatności rozłożone na okres do sześciu tygodni, bez odsetek. Apple Pay Order Tracking pozwoli na śledzenie zamówień i przeglądanie rachunków bezpośrednio z poziomu Portfela.

Mapy Apple

Kolejne kraje, takie jak Francja, Szwajcaria czy Nowa Zelandia dostaną dostęp do ulepszonych Map Apple. iOS 16 wprowadzi trasy z wieloma przystankami (maksymalnie 15). Trasę będzie można zaplanować na komputerze Max, a potem wysłać ją na iPhone’a. Będzie też można podejrzeć kilka miast takich jak Los Angeles, Miami czy Sidney w 3D.

Prywatność

Wraz z iOS 16 pojawi się nowe menu Sprawdzania bezpieczeństwa w sekcji Ustawienia. Jest to istotna funkcja, która powinna pomóc osobom będącym w toksycznych związkach, bo daje możliwość zarządzania dostępem do aplikacji, haseł czy innych informacji.

Zdrowie

Nowa wersja systemu operacyjnego wprowadza też kilka ulepszeń w aplikacji Zdrowie, dając nowe sposoby na śledzenie parametrów naszego organizmu i wykonywanych ćwiczeń. Tutaj warto wspomnieć, że nowości będą zintegrowane z tymi, które wprowadza watchOS 9. Z poziomu aplikacji będzie można śledzić zalecenia i zarządzać przyjmowanymi lekami. Używając aparatu w telefonie będzie można zrobić zdjęcie etykiety leku w celu jego identyfikacji.

Dodatkowo Zdrowie będzie przypominać o udostępnianych danych dotyczących zdrowia, a także komu je udostępniamy. Pojawi się też specjalna aplikacja Fitness, która da możliwość śledzenia aktywności fizycznej za pomocą iPhone’a. To alternatywa dla tych, którzy nie mają Apple Watcha, a chcą jednak sprawdzać efekty swoich aktywności.