Reklama
aplikuj.pl

Najnowsza aktualizacja iOS 16 rozwiązuje problem z trzęsącym się aparatem w serii iPhone 14

Najnowsze modele iPhone 14 Pro mają problem z... trzęsącym się aparatem. O co dokładnie chodzi?

Niewiele czasu minęło od premiery serii iPhone 14, a już zdążyło się pojawić kilka problemów z tymi urządzeniami. Zaczęło się od błędów w podstawowych aplikacjach systemowych, takich jak FaceTime czy iMessages, a niedawno pojawił się też problem z aparatem.

[Aktualizacja] iOS 16.0.2 rozwiązuje problem z aparatem

Najwyraźniej Apple wzięło sobie problemy z aparatem za priorytet, bo po trzech dniach od deklaracji o rychłym wydaniu aktualizacji, ta jest już dostępna. Warto zauważyć, ze tak jak możecie przeczytać poniżej, miała ona pojawić się dopiero w przyszłym tygodniu.

Drżenie aparatu było najwyraźniej spowodowane przez system OIS drugiej generacji z przesunięciem czujnika w głównym aparacie iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max. Pojawiało się natomiast podczas korzystania z aparatu w aplikacjach firm trzecich. iOS 16.0.2 pozbywa się tej usterki. Oprócz tego rozwiązano problem z kopiowaniem i wklejaniem, jaki pojawiał się w systemie podczas używania tych komend w aplikacjach.

Aktualizacja jest teraz wdrażana na wszystkich obsługiwanych iPhone’ach. Aby pobrać aktualizację, należy wejść w Ustawienia> Ogólne> Aktualizacja oprogramowania.

[Aktualizacja] Apple zdradziło, kiedy można spodziewać się naprawy uciążliwego błędu

Zaledwie wczoraj pisaliśmy Wam o problemie z trzęsącym się aparatem w najnowszych iPhone’ach Pro (szczegóły znajdziecie w dalszej części tekstu), a dziś dowiedzieliśmy się, co na to Apple. Firma potwierdziła, że zdaje sobie sprawę z błędu i już pracuje nad jego rozwiązaniem w formie aktualizacji.

Wina leży najpewniej po stronie oprogramowania, gdyż aplikacja Aparat od Apple działa bez zarzutu, a problemy pojawiają się tylko w przypadku aplikacji firm trzecich. Spekuluje się, że jest to po prostu błąd w interfejsie API aparatu. Producent zadeklarował, że odpowiednia poprawka pojawi się już w przyszłym tygodniu, a że doraźnego rozwiązania brak, należy uzbroić się w cierpliwość.

Jak donosi AppleInsider, posiadacze modelu iPhone 14 Pro skarżą się na problemy z aparatem

Tegoroczne modele Pro i Pro Max zostały wyposażone w znacznie ulepszony, 48-megapikselowy aparat z tyłu, który daje jeszcze większe pole do popisu w kwestii mobilnej fotografii. Niestety, choć mamy tu znaczne ulepszenie, to nie można mówić, iż aparat jest niezawodny. Użytkownicy z różnych stron świata, którzy zakupili iPhone’y 14 Pro, zaczęli się skarżyć na osobliwy błąd.

Podczas korzystania z nowego czujnika w aplikacjach firm trzecich, takich jak TikTok, Instagram czy Snapchat, pojawia się drżenie aparatu. Przekłada się na to niestabilny obraz rejestrowany przez moduł, co w efekcie sprawia, że takie nagrania są zwyczajnie bezużyteczne. Jak możecie zobaczyć na poniższym nagraniu, dochodzi nawet do tego, że iPhone lekko się porusza i generuje nieprzyjemny, zgrzytliwy dźwięk.

Apple jeszcze nie odniosło się do tego błędu, ale wydaje się, że wina stoi po stronie OIS, a dokładniej technologii Sensor Shift OIS drugiej generacji firmy Apple, użytej w nowym 48-megapikselowym aparacie głównym. Podstawowy iPhone 14 nie sprawia takich problemów, bo na jego pokładzie znalazła się starsza wersja OIS. Jak pozbyć się drżącego aparatu? Nie wiadomo, więc pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość i poczekać na odzew ze strony producenta.