Reklama
aplikuj.pl

Islandzcy studenci zobaczyli na własne oczy, jak niszczeje pobliski lodowiec

topnienie lodowców, lodowiec Solheimajokull, cofanie się lodowców, pomiary lodowców

Islandzka klasa pod przewodnictwem nauczyciela wzięła udział w tamtejszej tradycji, w której zobaczyli, jaki los czeka lodowiec Solheimajokull, jeśli nic nie zrobimy z ociepleniem klimatu.

Każdego października od 2010 roku emerytowany nauczyciel Jon Stefansson wybiera się z uczniami w wieku około 13 lat ze szkoły w Hvolsvollur – wiosce oddalonej o 60 kilometrów – na lodowiec, aby zarejestrować jego zmiany. W ostatniej ekspedycji wzięła udział m.in. siódmoklasistka Lilja Einarsdottir, aby zobaczyć, jak bardzo lodowiec zmalał w porównaniu do jego stanu sprzed roku. Jak mówi:

Jest bardzo piękny [lodowiec], ale jednocześnie to bardzo smutne, jak bardzo się stopił.

Rezultaty są bowiem jasne – zgodnie z pomiarami uczniów w ciągu ostatnich dziesięciu lat Solheimajokull, położony pomiędzy dwoma porośniętymi mchem stokami górskimi, kurczył się średnio o 40 metrów rocznie. Cały proces pomiarów miał miejsce w jeden październikowy dzień, w którym to uzbrojeni w GPS, taśmy pomiarowe i dwie żółte flagi młodzi obliczają odległość z różnych miejsc wokół lodowca.

Po ukończeniu zbioru tych danych, niektórzy uczniowie wskakują na ponton i przepływają przez jezioro z topniejącą wodą, aby dotrzeć do imponującej ściany lodu – przedniej części lodowca. Tutaj określają odstęp między końcem a ręcznie malowanym znakiem na końcu brzegu, gdzie inni uczniowie rejestrowali swoje pomiary przez lata.

topnienie lodowców, lodowiec Solheimajokull, cofanie się lodowców, pomiary lodowców

Lodowce pokrywają około 11 procent powierzchni Islandii, w tym Vatnajokull, największą czapę lodową w Europie. Ale w ciągu ostatnich 25 lat straciły około 250 kilometrów sześciennych lodu, co stanowi równowartość siedmiu procent ich całkowitej objętości, a z tej wody powstają okoliczne jeziora. Odkąd wspomniana wyżej szkoła rozpoczęła pomiary, lodowiec Solheimajokull skurczył się o 380 metrów w ciągu prawie dekady, a pod nim czyha ponoć jeden z najpotężniejszych wulkanów Islandii, który wybuchł po raz ostatni w 1901 roku.

Lodowiec tylko w 2019 roku cofnął się o kolejne 11 metrów, co same w obie przeraża, ale nie tak, jak wynik z poprzedniego roku, kiedy to cofnął się o całe 110 metrów. Jak wyjaśnia nauczyciel:

Zależy to mniej więcej od pogody (i), jak lodowiec pęka. Czasami wpada do wody duży klif, a następnie dostajesz bardzo, bardzo duży pomiar.