WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Jeden obszar ISS nie podlega czyszczeniu. Nie zgadniecie, dlaczego

Jeden obszar ISS nie podlega czyszczeniu. Nie zgadniecie, dlaczego

Życie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znacząco różni się od tego na Ziemi, ale istnieje kilka podobieństw. Jednym z nich jest sprzątanie ISS w każdą sobotę.

W ramach MatISS naukowcy postanowili przetestować pięć różnych materiałów w kontekście zapobiegania osadzaniu się na nich chorobotwórczych mikroorganizmów. Dzięki temu badacze byli w stanie ocenić, jak biofilmy „rozrastają” się w warunkach mikrograwitacji.

Czytaj też: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – jaki los czeka ISS?
Czytaj też: Bakterie w kosmosie przetrwały okrągły rok. Ale zauważono u nich zmiany
Czytaj też: Kosmiczna rzodkiewka. Zobaczcie efekt eksperymentu na ISS

Pierwszy eksperyment polegał na rozmieszczeniu próbek w trzech różnych miejscach modułu Columbus na okres 6 miesięcy. Drugi był związany z zastosowaniem trzech odmiennych materiałów umieszczonych w tym samym obszarze. W zmodyfikowanej wersji tego ostatniego eksperymentu wzięto pod uwagę rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń na powierzchniach hydrofobowych.

Sprzątanie ISS odbywa się bardzo regularnie – co sobotę

Po roku zebrane elementy zostały odesłane na Ziemię i poddane analizom. Warto zauważyć, że próbki są wykonane z różnorodnej mieszanki zaawansowanych materiałów, takich jak zielone i ceramiczne polimery, czy wodoodporna, hybrydowa krzemionka. Analiza tego, jak poszczególne materiały radziły sobie z przyleganiem bakterii, zostanie w przyszłości wykorzystana przy projektowaniu statków kosmicznych, używanych np. do lotów na Marsa.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News