Reklama
aplikuj.pl

Jeden obszar ISS nie podlega czyszczeniu. Nie zgadniecie, dlaczego

iss

Życie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znacząco różni się od tego na Ziemi, ale istnieje kilka podobieństw. Jednym z nich jest sprzątanie ISS w każdą sobotę.

W ramach MatISS naukowcy postanowili przetestować pięć różnych materiałów w kontekście zapobiegania osadzaniu się na nich chorobotwórczych mikroorganizmów. Dzięki temu badacze byli w stanie ocenić, jak biofilmy „rozrastają” się w warunkach mikrograwitacji.

Czytaj też: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – jaki los czeka ISS?
Czytaj też: Bakterie w kosmosie przetrwały okrągły rok. Ale zauważono u nich zmiany
Czytaj też: Kosmiczna rzodkiewka. Zobaczcie efekt eksperymentu na ISS

Pierwszy eksperyment polegał na rozmieszczeniu próbek w trzech różnych miejscach modułu Columbus na okres 6 miesięcy. Drugi był związany z zastosowaniem trzech odmiennych materiałów umieszczonych w tym samym obszarze. W zmodyfikowanej wersji tego ostatniego eksperymentu wzięto pod uwagę rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń na powierzchniach hydrofobowych.

Sprzątanie ISS odbywa się bardzo regularnie – co sobotę

Po roku zebrane elementy zostały odesłane na Ziemię i poddane analizom. Warto zauważyć, że próbki są wykonane z różnorodnej mieszanki zaawansowanych materiałów, takich jak zielone i ceramiczne polimery, czy wodoodporna, hybrydowa krzemionka. Analiza tego, jak poszczególne materiały radziły sobie z przyleganiem bakterii, zostanie w przyszłości wykorzystana przy projektowaniu statków kosmicznych, używanych np. do lotów na Marsa.