WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Istnieje ciągle szansa dla łazika Opportunity

Istnieje ciągle szansa dla łazika Opportunity

Minęły miesiące odkąd łazik Opportunity przestał prawidłowo działać. Miało to miejsce na skutek potężnej burzy pyłowej na Marsie. Wydawało się, że dla łazika nie ma już nadziei, ale inżynierowie NASA mówią co innego.

Jest szansa, że nadchodzący wietrzny sezon pomoże w usunięciu pyłu, który blokuje panele słoneczne Opportunity. Tylko w ten sposób łazik będzie mógł odzyskać pełną sprawność i powrócić do kontynuowania 14 letniej misji. NASA aktualnie zakłada, że Opportunity przeszło w tryb hibernacji, który ma na celu zachowanie mocy do czasu zakończenia się burzy. Niestety, zakryte panele słonecznie uniemożliwiają mu powrót do normalnej pracy. W między czasie inżynierowie odpowiedzialni za misję zwiększają ilość rozkazów wysyłanych do Opportunity w celu sprawdzenia, czy uda się uzyskać jakąś odpowiedź.

Miejmy nadzieję, że sezon wiatrowy rzeczywiście wyczyści łazika. Ma on jeszcze sporo do zbadania i odkrycia. Biorąc pod uwagę pełną sprawność systemów szkoda by było utracić takie możliwości.

Czytaj też: Do Ziemi dotarły kolejne tajemnicze sygnały z kosmosu

Źródło: https://gizmodo.com