Reklama
aplikuj.pl

Iwermektyna lekiem na COVID-19? Europejska Agencja Leków zabrała głos w sprawie

koronawirus

Przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków stwierdzili, że iwermektyna nie powinna być stosowana w leczeniu pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Agencja podała w swoim oświadczeniu, iż analiza zebranych danych nie wykazała, aby istniały podstawy do stosowania iwermektyny poza badaniami klinicznymi. Środek ten jest wykorzystywany m.in. w przypadku zarażeń pasożytami. Powszechnie korzystają z niego także weterynarze.

Czytaj też: Eksport szczepionek na COVID-19 będzie ograniczony. UE walczy z producentami

Nicolas Dupont-Aignan wystosował niedawno petycję nawołującą do dymisji Oliviera Verana. Jego zdaniem francuski minister zdrowia zablokował leczenie z użyciem iwermektyny. EMA twierdzi jednak, że środek ten – choć skuteczny w blokowaniu replikacji SARS-CoV-2 – wymagałby podawania dawek znacznie przekraczających zalecane.

Iwermektyna przynosi efekty, jednak musi być stosowana w bardzo dużych dawkach

EMA dodała, że nie otrzymała żadnego formalnego wniosku od państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie stosowania iwermektyny w celu walki z pandemią. Warto jednak odnotować, że Czechy i Słowacja zezwoliły na jej tymczasowe używanie w badaniach klinicznych.