Beresheet stał się pierwszym izraelskim i prywatnie finansowanym statkiem kosmicznym, który wszedł na orbitę księżyca. Pisaliśmy o tym wydarzeniu zaledwie kilka dni temu, a teraz mamy potwierdzenie, iż misja faktycznie się powiodła. 

Jedna fotografia przedstawia zbliżenie powierzchni i została wykonana na wysokości 470 km. Drugie zdjęcie z kolei zostało wykonane z odległej strony Księżyca, a w tle możemy zobaczyć Ziemię. Tzw. niewidoczna strona księżyca jest rzadko obserwowana, ale w przeszłości kilkukrotnie udało się ją uchwycić. W 1959 roku Luna 3 była pierwszym statkiem kosmicznym, który wysłał zdjęcia odległej strony księżyca. Z kolei na początku lutego tego roku chiński satelita także tego dokonał.

Czytaj też: Woda na Księżycu przemieszcza się wraz ze zmianami temperatur

Beresheet uczynił Izrael siódmym narodem, który dotarł na orbitę księżyca. 21 lutego zespół związany z misją wystrzelił statek kosmiczny na orbitę Ziemi przy pomocy rakiety Falcon 9. Kiedy po raz ostatni Beresheet minął Ziemię, wykonał niesamowite zdjęcie Ziemi z odległości około 16 000 km. Fotografia przedstawia chmury krążące nad Półwyspem Arabskim i Afryką Południowo-Wschodnią.

Beresheet może teraz stać się pierwszym izraelskim statkiem kosmicznym i pierwszą finansowaną ze środków prywatnych misją, która wylądowała na Księżycu. Projekt zdobywania srebrnego globu rozpoczął się od Lunar XPrize firmy Google. Mimo że konkurencja zakończyła się w 2018 r. bez wyłonienia zwycięzców, Google obiecało przekazać SpaceIL nagrodę w wysokości 1 mln dolarów, jeśli lądowanie będzie skuteczne.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: SpaceIL]

Czytaj też: Pierwsza prywatna misja księżycowa weszła na jego orbitę

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej