O IQOS zapewne każdy z Was wiele słyszał. Jest to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego palenia – produkt, który zamiast spalać, podgrzewa tytoń i wytwarza znacznie mniej szkodliwych substancji niż papierosy. Ale czy wiecie, że za rewolucją w paleniu, którą rozpoczął Philip Morris, stoi między innymi Polak – Jacek Olczak?

Polak dołączył do Philip Morris Polska w 1993 roku. Zajął wtedy pozycję managera w Dziale Finansów i Administracji. W 1995 roku pracował w Philip Morris International (PMI) jako manager w Dziale Kontroli Wewnętrznej – odpowiadał za region Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki, ale rok później wrócił do Polski.

W latach 2002-2006 pracował w różnych oddziałach w Europie Środkowej. W tym czasie jego kariera nabrała rozpędu. W 2004 roku został dyrektorem zarządzającym na Polskę i kraje bałtyckie a w 2006 roku przejął stanowisko dyrektora zarządzającego na Niemcy i Austrię. Od 2009 do 2012 był on prezesem PMI na UE, a do 2018 roku pełnił funkcję dyrektora zarządzającego ds. finansowych w globalnych strukturach firmy. Następnie osiągnął on największe stanowisko w swojej karierze.

Wtedy też objął stanowisko Prezesa ds. Operacyjnych PMI w szwajcarskiej centrali firmy. Jest on odpowiedzialny za wdrażanie globalnej strategii PMI oraz realizację komercyjnych planów w obszarze produktów z potencjałem obniżonego ryzyka, w których tytoń jest podgrzewany (np. IQOS), jak i wyrobów tradycyjnych.

Samo PMI przechodzi ogromną transformację biznesową, której celem jest zbudowanie przyszłości bez dymu tytoniowego. Działania firmy koncentrują się na opracowywaniu i dostarczaniu palaczom produktów alternatywnych dla papierosów. Produkty z potencjałem obniżonej szkodliwości są satysfakcjonującym zamiennikiem dla tradycyjnych papierosów. Oczywiście prym wiedzie tutaj IQOS, który elektrycznie podgrzewa tytoń. Badania wykazały, że jego wpływ na organizm jest nieporównywalnie mniej destrukcyjny w porównaniu do tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Firma przeznaczyła już na badania i rozwój produktów nowej generacji 6 miliardów dolarów a sam IQOS dostępny jest na ponad 40 rynkach na całym świecie. W skali globalnej już ponad 7 milionów palaczy zrezygnowało z palenia papierosów na rzecz IQOS  a każdego dnia liczba ta powiększa się o kolejne 10 tysięcy.

Co ciekawe badania nad IQOS prowadzone były także w Polsce, w Ośrodku Badań Klinicznych w Kajetanach oraz Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Badania przeprowadzone przez naukowców z PAN wskazały, że przy używaniu IQOS-a powstaje mniej toksyn niż w wyniku spalania tradycyjnego papierosa.

W Krakowie znajduje się największe centrum produkcyjne PMI w Europie i jedno z największych i najnowocześniejszych na świecie. Około 70% produkcji trafia na eksport a PMI zainwestowało w Polsce już ponad 700 milionów dolarów. Ponadto, firma zyskała takie tytuły jak Top Employer Polska czy Top Employer Europe oraz Top Employer Global. W marcu tego roku Philip Morris otrzymał również Certyfikat Równych Płac potwierdzający równość wynagrodzeń niezależnie od płci. Wyróżnienie przyznała niezależna organizacja non-profit – Equal Salary Foundation. Tym samym, Philip Morris jest pierwszą międzynarodową organizacją certyfikowaną znakiem Równych Płac.

Warto też wspomnieć, że Jacek Olczak nie jest jedynym Polakiem w PMI. Dużą karierę robi także Mirosław Zieliński, Prezydent ds. Nauki i Innowacji, Andrzej Dąbrowski, Prezes Zarządu Philip Morris w Meksyku, czy Aleksandra Samulewicz, Wiceprezydent ds. Produktów o Potencjale Obniżonej Szkodliwości na region UE. Polacy są więc cenieni przez PMI i w przyszłości może być ich coraz więcej na tak prestiżowych stanowiskach w różnych oddziałach firmy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!