Naukowcy przeprowadzili nowe badania, w których skupili się na jądrach mężczyzn. Okazuje się, że te narządy są czymś więcej niż tylko fabrykami nasienia – służą one jako punkty zapalne do pojawiania się nowych genów.
Badacze w swoich eksperymentach wykorzystali muszki owocówki. Zmapowali oni obecność mutacji w DNA na poziomie pojedynczej komórki oraz aktywność genów wynikających z takich zmian.
Naukowcy oznaczyli poszczególne komórki jąder much i zidentyfikowali oraz zdekodowali zawarte w nich sekwencje RNA. Pozwoliło to na zobaczenie, jak zmienia się aktywność określonych genów na każdym etapie rozwoju.
Czytaj też: Ta kobieta złapała zagrażającą życiu infekcję głowy po czyszczeniu uszu patyczkami
W eksperymentach naukowcy odkryli nowe wzorce, przy czym niektóre geny pojawiały się przede wszystkim w niektórych typach komórek. Około 15% z nich pojawiło się wcześnie, w tym podczas fazy komórek macierzystych.
Teraz naukowcy chcą zrozumieć jaki cel mają powstające geny. Niektóre z nich są przypadkowe i nie mają znaczenia, ale część z pewnością wykonuje określone funkcje. Większość jednak najpewniej pomaga w dojrzewaniu komórek plemników.
Czytaj też: NASA typuje najlepsze miejsce do lądowania na asteroidzie Bennu
Źródło: Phys