WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Jaguar XE SV Project 8 pobił samego siebie na Nurburgring

Jaguar XE SV Project 8 pobił samego siebie na Nurburgring

Najszybszy sedan na świecie, a więc Jaguar XE SV Project 8 po raz kolejny pokazał klasę na torze Nurburgringu. Zjadł swój własny rekord z przeszłości, który i tak był najwyższy, o ile weźmiemy pod uwagę wyłącznie seryjnie produkowane czterodrzwiowe samochody.

Czytaj też: Bugatti może szykować limitowany samochód w hołdzie EB110

Jaguar XE S nie jest niczym innym, jak rodzinnym sedanem sportowym, którego lekkie, sztywne nadwozie i podwozie RWD sprawiają, że jest to zaskakująco precyzyjna propozycja do szybkiej i przyjemnej jazdy w górach. Jego wariant Project 8 jest jednak jeszcze lepszy w swoich pierwotnych założeniach.

Przewiduje bowiem pięciolitrową V8 pod maską o mocy 600 koni mechanicznych, która tylko podkreśla obecność 20-calowych kutych felg, karbonowego zestawu paneli nadwozia i spojlera na tyle. Całość dopełnia zawieszenie, które obniżyło Project 8 (względem XE S) o pół cala i znacząco go usztywniło. Po stronie pozostałych szczegółów mamy znacznie lepiej wykonane wnętrze (obecność Alcantary mówi za siebie).

Chociaż Project 8 nada się nawet na rodzinny wypad, to na torze czuje się najlepiej, osiągając 322 km/h. Nic dziwnego, że rok temu potężny Project 8 stał się najszybszym czterodrzwiowym samochodem produkcyjnym na całym Nurburgringu. Teraz z kolei pobił swój własny rekord o 2,9 sekundy ustanawiając nowy na poziomie 7 minut i 18,36 sekundy.

Czytaj też: Ecurie Ecosse LM69 jest tym, czym Jaguar XJ13 miał być przed laty

Źródło: New Atlas