W internecie pojawiła się strona, dzięki której możemy się przekonać, jak dynamicznie przebiega ocieplanie klimatu. Dzięki witrynie każdy z nas może to sprawdzić na przykładzie swojego rodzinnego miasta. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby porównać wyniki z innymi lokalizacjami.

Zmiany klimatu zawsze uważano za zjawisko długotrwałe. Takie, którego skutki trudno zauważyć w ciągu kilku czy kilkunastu lat. Jednak w ostatnim czasie globalne ocieplenie trwające na naszej planecie przebiega znacznie szybciej, niż można by to sobie wyobrazić. Jednym ze sposobów na uzmysłowienie sobie problemu jest ta strona. 

Na czym polega zasada jej działania? Wystarczy wpisać nazwę naszego rodzinnego miasta oraz podać rok urodzenia. Śmiało możecie również przekonać się, jak sytuacja wygląda w innych miejscach, lecz problem najlepiej zauważyć na przykładzie pochodzącym z własnego podwórka. Po udostępnieniu tych informacji otrzymamy wyniki dotyczące średniej ilości dni w roku, podczas których temperatura powietrza przekroczyła 32 stopnie Celsjusza. Dzielą się one na trzy okresy: dzień naszych urodzin, obecne czasy oraz rok, w którym będziemy sobie liczyli 80 wiosen.

Za przykład weźmy stolicę naszego kraju – Warszawę. Urodzona w 1990 roku osoba mogła liczyć średnio na 14 dni w roku, w ciągu których temperatura przekraczała 32 stopnie Celsjusza. W 2018 taka sytuacja zdarzyła się teoretycznie 23 razy, natomiast w dniu 80. urodzin naszego bohatera – nastąpią 33 takie dni. Trend wzrostowy da się zauważyć na całym świecie. W niektórych regionach jest on silniejszy niż w innych, ale zdecydowanie istnieje.

A jak wyglądają Wasze wyniki?

[Źródło i grafika: nytimes.com]

Oto sposób na globalne ocieplene? Sztuczne skrzela!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!