Reklama
aplikuj.pl

Jak bardzo zakaźliwy jest koronawirus na powierzchniach?

Od dłuższego czasu mówi się, że podstawową drogą transmisji SARS-CoV-2 jest droga kropelkowa. Nowe doniesienia ze strony CDC potwierdzają tę teorię.

Badania przeprowadzone w poprzednich tygodniach sugerowały, jak długo koronaawirus przetrwa w powietrzu i na powierzchniach. Okazało się, że formie aerozolu może o funkcjonować do trzech godzin, do trzech dni na tworzywach sztucznych i stali nierdzewnej oraz do czterech godzin na miedzi. Później CDC ogłosiły, że wirus przetrwał 17 dni w kabinach statków wycieczkowych. Dane nie były jednak wystarczające, aby potwierdzić zakaźliwość wirusa znajdującego się na powierzchniach.

Na stronie amerykańskiej agencji pojawiły się niedawno nowe wytyczne. Wynika z nich, że CDC nadal nie wyklucza możliwości przenoszenia się SARS-CoV-2 poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni. Jednocześnie, taka droga transmisji nie jest uważana za podstawową, co oznacza, że stanowi mniejsze zagrożenie.

Czytaj też: Parkujcie w słońcu i pokonajcie koronawirusa

Mając to wszystko na uwadze, nadal należy zachować ostrożność przy dotykaniu przedmiotów i różnorakich powierzchni. Bezpieczniej jest zachować ostrożność i dbać o czystość zarówno otoczenia jak i naszych rąk. Poza tym, warto pamiętać o dystansowaniu społecznym i noszeniu masczek w miejscach szczególnie zatłoczonych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News