Reklama
aplikuj.pl

Jak dbać o kwiaty cięte?

Pielęgnacja kwiatów ciętych

Nie ma nic piękniejszego niż bukiet świeżo ciętych kwiatów, dodający koloru i życia każdemu pomieszczeniu. Zapach i wygląd kwiatów potrafią przynieść radość i poprawić nastrój – nic dziwnego, że są one wręczane jako prezent na tak wiele okazji. Choć kwiaty cięte nie są wieczne, odpowiednia pielęgnacja może znacząco wydłużyć ich świeżość i trwałość. Jeśli uwielbiasz kwiaty cięte i chcesz cieszyć się nimi jak najdłużej, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego wiele ciekawych informacji, dzięki którym odpowiednio zadbasz o swoje kwiaty.

Pielęgnacja kwiatów ciętych

Kwiaty cięte to cudowny dodatek do każdego wnętrza. Zapewniają one świeżość, kolor i zapach. To także ponadczasowy prezent, wręczany z okazji urodzin, wyjątkowych okazji czy w celu podziękowań. Najczęściej kupowane są one w lokalnych kwiaciarniach, jednak ostatnio na popularności zyskuje Bukietto – to portal zrzeszający lokalne kwiaciarnie, umożliwiający zakup kwiatów ciętych przez internet. To bardzo wygodna opcja, z możliwością dostawy pod dowolny wskazany adres.

Aby móc cieszyć się kwiatami jak najdłużej, potrzebne jest odpowiednie podejście do ich pielęgnacji. Niestety, nie każdy wie, jak odpowiednio dbać o kwiaty cięte, a nieodpowiednia pielęgnacja szybko daje się we znaki. Jak więc dbać o kwiaty cięte, aby móc cieszyć się nimi jak najdłużej? Ważne jest, aby po ich zakupie, jak najszybciej włożyć je do wody. Przed włożeniem do wazonu warto również przyciąć końcówki łodyg pod kątem 45 stopni, co zapewni im większą powierzchnię do absorpcji wody. Należy wybrać również odpowiedni wazon, a ten powinien być na tyle duży, aby pomieścić wszystkie kwiaty. Ważną funkcję odgrywa także sama temperatura wody, do której wkładamy kwiaty. W tym przypadku najlepiej użyć wody o temperaturze pokojowej – zbyt zimna lub zbyt gorąca woda może spowodować u kwiatów szok termiczny. Co kilka dni warto wymieniać wodę w wazonie, przycinając jednocześnie końcówki łodyg. Dodatkowo można użyć specjalnych środków do kwiatów ciętych, które dostępne są w kwiaciarniach i które pomagają kwiatom utrzymać świeżość.

Choć pielęgnacja kwiatów ciętych nie jest wcale skomplikowana, to w ferworze obowiązków, często o tym zapominamy. Kwiaty cięte są zdecydowanie bardziej wymagającymi roślinami niż kwiaty doniczkowe, które w większości przypadków, należy jedynie regularnie podlewać.

Kwiaty cięte – na słońcu czy w cieniu?

Podobnie jak rośliny doniczkowe, kwiaty cięte również reagują na warunki, w jakich się znajdują. Słońce może przyspieszyć proces ich więdnięcia, dlatego warto przechowywać je w miejscu, które nie jest narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Idealne miejsce dla kwiatów ciętych to chłodne, przewiewne miejsce, które nie jest narażone na skrajne temperatury. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ kwiaty cięte zdobią pomieszczenia o różnym przeznaczeniu. Mogą zdobić salon, kuchnię, a nawet sypialnie, a w każdym z tych pomieszczeń panują zupełnie inne warunki. Zasadą, której należy się trzymać, niezależnie od tego, w jakim pomieszczeniu je umieścimy, to niestawianie kwiatów ciętych w pobliżu grzejników i urządzeń elektronicznych. Unikajmy miejsc nasłonecznionych, bo kwiaty cięte, w porównaniu do tych doniczkowych, nie potrzebują tak dużo światła.

Najtrwalsze kwiaty cięte

Choć wiele zależy od pielęgnacji, niektóre gatunki kwiatów ciętych są naturalnie trwalsze. Do takich kwiatów należą między innymi róże, lilie, gerbery, frezje, czy goździki. Te gatunki, przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą przetrwać nawet do dwóch tygodni. Róże są niezwykle popularnym wyborem i mogą przetrwać nawet do dwóch tygodni, pod warunkiem, że będą odpowiednio pielęgnowane. Lilie i gerbery to kwiaty, które mogą zachować swoją świeżość nawet do 10 dni. Frezje i goździki są również wyjątkowo wytrzymałe, a ich piękno może cieszyć nas nawet przez 14 dni.

Należy jednak pamiętać, że każdy kwiat wymaga indywidualnego podejścia. Wiedza na temat pielęgnacji kwiatów ciętych pozwoli cieszyć się nimi nawet przez 2 tygodnie! Bukiet ulubionych kwiatów to doskonała ozdoba, niezależnie od pory roku. Zimą rozjaśni szare pomieszczenia, wiosną – doda energii do działania, a latem przypomni o tym, że na zewnątrz rozkwita cały świat.

Artykuł gościnny.