Maseczki i dezynfekcja rąk to podstawowe sposoby ochrony podczas pandemii koronawirusa. Jednak często zapominamy o dezynfekowaniu przedmiotów, których wciąż dotykamy, takich jak słuchawki, smartwatche, a przede wszystkim smartfony. A to błąd, bo według najnowszych badań na powierzchni telefonu wirus może przetrwać bardzo długo.
Koronawirus na powierzchni telefonu może przetrwać nawet miesiąc
Australijscy naukowcy z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation opublikowali wyniki badań dotyczących wirusa SARS-CoV-2 i jego zdolności do przetrwania na szkle, stali nierdzewnej, powierzchni winylowej, oraz na papierowych i polimerowych banknotach. Eksperymenty przeprowadzono w ciemności wykluczając tym samym wpływ światła ultrafioletowego na koronawirusa. testy wykonano w różnych temperaturach otoczenia – 20,30 i 40 stopni Celsjusza. A wyniki pokazują, że wirus jest w stanie przetrwać na wymienionych powierzchniach nawet miesiąc.
Oczywiście nie wszystkie „sztuki” wirusa przetrwały w podanych warunkach miesiąc. W przypadku 40 stopni wirus wymierał całkowicie w przeciągu doby. Jednak w temperaturze 20 stopni Celsjusza a szkle, stali nierdzewnej, powierzchni winylowej oraz papierowych i polimerowych banknotach wirusy potrafiły wytrzymać nawet 28 dni.
Czytaj też: WHO zachęcała do lockdownów, ale teraz zmienia strategię
Czytaj też: Czy szczepionka na gruźlicę pomaga w walce z koronawirusem?
Czytaj też: Ten objaw niemal na pewno potwierdza zakażenie koronawirusem
Pokazuje to, jak ważna jest również dezynfekcja podręcznych urządzeń, bo okazuje się, że wirus jest bardziej żywotny, niż wcześniej zakładano. Poprzednie badania nad wirusem SARS-CoV-2 wykazywały, że na szkle czy banknotach wirus przetrwa zaledwie 4 dni. 7 dni wynosiła zaś żywotność na stali nierdzewnej i plastiku. Różnica jest ogromna.
A przecież smartfonów używamy właściwie cały czas. Niezależnie, czy znajdujemy się w komunikacji miejskiej, sklepie, pracy czy w domu. Przykładamy go do twarzy, dotykamy podczas jedzenia. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie, np. specjalnymi chusteczkami do ekranu.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News