WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Jak działa nowy lek na depresję poporodową?

Jak działa nowy lek na depresję poporodową?

FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) zatwierdziła właśnie nowy lek przeznaczony do leczenie depresji poporodowej. Swoim działaniem różni się on od innych, które standardowo były podawane kobietom.

Jest to lek zwany breksanolonem sprzedawany jako Zulresso. Musi on być podawany w placówce opieki zdrowotnej pod nadzorem lekarza. Podaje się go dożylnie w ciągu 60 godzin.

Lek jest syntetyczną wersją steroidu zwanego allopregnanolonem, który ludzie naturalnie wytwarzają w swoich ciałach. Jest to produkt rozpadu progesteronu i jest wytwarzany w mózgu, jajnikach czy łożysku w trakcie ciąży. Jego poziom właśnie podczas błogosławionego stanu zwiększa się we krwi i gwałtownie spada po porodzie. Jego wahania mogą wywołać zmiany w mózgu, które prowadzą do depresji czy zaburzeń lękowych.

Czytaj też: Nowy lek powstrzymuje sepsę

Co ciekawe nie wiadomo do końca jak breksanol działa w leczeniu depresji poporodowej. Uważa się jednak, że modyfikuje on reakcję stresową organizmu, która jest nieprawidłowa. Lek wiąże się z receptorami GABA, które odgrywają rolę w wielu funkcjach mózgu.

To właśnie dzięki temu możliwe jest odwrócenie albo zresetowanie aktywności mózgu związanej z objawami depresji poporodowej. Pozostałe leki nie wiążą się z GABA przez co ich działanie może być słabsze. W testach klinicznych wykazano, że nowy lek działa szybko i skutecznie. W ciągu 60 godzin 50% kobiet nie miało już depresji – 25% kobiet po otrzymywaniu placebo także przestało ją mieć. Ciekawe, czy lek kiedyś zostanie wprowadzony do Polski.

Czytaj też: Ultradźwięki mogą leczyć wysokie ciśnienie krwi

Źródło: Livescience