Reklama
aplikuj.pl

Jak ewoluowaliśmy w celu jedzenia sfermentowanej żywności?

sfermentowana żywność, ewolucja jedzenie, ewolucja żywność, ewolucja sfermentowana żywność, ewolucja ludzi, HCA, receptor HCA

Od tysiącleci ludzie wykorzystują fermentację jako sposób na zachowanie żywności. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lipsku ujawniło, w jaki sposób ludzie się do tego przystosowali.

Większość ssaków ma dwa rodzaje receptorów kwasu hydroksykarboksylowego (HCA). Wiadomo, że regulują one funkcje immunologiczne oraz homeostazę energii. Około 15 lat temu w ludzkim genomie odkryto trzeci receptor HCA, którego badania wykazały, że jest on unikalny dla ludzi i niektórych małp.

Nowe badania odkryło, że jednym z najsilniejszych jego aktywatorów jest kwas D-fenylomlekowy, metabolit wytwarzany przez bakterie kwasu mlekowego. Pojawia się on w niektórych produktach podczas fermentacji.

Czytaj też: Konopie mogą pochodzić z płaskowyżu tybetańskiego

Tak więc około 10 milionów lat temu znajdziemy czas, gdy nasz przodek zaczął więcej czasu spędzać na ziemi niż na drzewie. Zmiana stylu życia spowodowała jedzenie owoców z ziemi zamiast tych świeżo zebranych. Ewolucja sprawiła, że przeżyły tylko te osobniki, które potrafiły strawić naturalnie sfermentowane pokarmy.

W miarę spożywania coraz większej ilości takich pokarmów wykształcił się nowy receptor HCA, który pozwolił na przetwarzanie nowych metabolitów bakterii. W ten oto sposób zostaliśmy przystosowani do spożywania sfermentowanej żywności.

Czytaj też: Niszczejąca „nuklearna trumna” stanowi ogromne zagrożenie

Źródło: Newatlas