WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak Facebook wpływa na zdrowie psychiczne osób starszych?

Powszechnie uważa się, że korzystanie z mediów społecznościowych negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Badania wykazały jednak, że u osób starszych zmniejszają one występowanie lęków czy depresji.

Naukowcy przeanalizowali dane z lat 2015-2016 pobrane od tysięcy dorosłych osób. W ich ramach uczestnicy odpowiedzieli na szereg pytań dotyczących korzystania z mediów społecznościowych i zdrowia psychicznego.

Czytaj też: Dlaczego ludzie krzywią się po spróbowaniu czegoś kwaśnego?

Wyniki wykazały, że 63% osób, które korzystały z mediów społecznościowych rzadziej ma problemy ze zdrowiem psychicznycm – lęki czy depresję. Dzieje się tak ze względu na łatwiejszy kontakt z członkami dalszej rodziny.

Jednakże pewne grupy dorosłych częściej doświadczały stresu psychicznego. Są to Afroamerykanie czy Hiszpanie. Czynnikiem ryzyka jest także mniejsze wykształcenie, dochód rodziny lub stabilność mieszkaniowa. Także brak partnera zwiększa szanse na problemy psychiczne.

Wpływ technologii może więc być pozytywny. Wszystko zależy od nas samych i naszego podejścia do mediów społecznościowych. Jeśli ułatwia to kontakt z rodziną czy znajomymi to nie ma powodów aby bać się o zdrowie psychiczne.

Czytaj też: Kapsułka uwalniająca różne składniki w określonej sekwencji

Źródło: Medicalnewstoday