Reklama
aplikuj.pl

Jak mitochondria chronią komórki rakowe przed chemoterapią i co można z tym zrobić?

rola mitochondrium, mitochondria w komórce, komórki rakowe i mitochondria, mitochondria

Jako że chemioterapia jest potężną bronią w walce z rakiem, to złożony charakter tej choroby sprawia, że ​​nie zawsze przynosi ona pożądany efekt. Na szczęście naukowcy nieustannie nad nią pracują.

Zespół z Salk Institute zbadał ostatnio niektóre procesy komórkowe, odkrywając nowy mechanizm, który może utorować drogę nowym metodom leczenia chemioterapią. Wszystko obija się o mitochondria, czyli część składową naszych komórek.

Prace przeprowadzono w laboratorium biologii molekularnej i komórkowej Salk Institute, gdzie naukowcy medyczni pod przewodnictwem Gerry’ego Shadela postanowili zbadać rolę mitochondriów w skuteczności chemioterapii.

Mitochondria są znane, jako generatory energii w ogromnej większości komórkach, ale naukowcy odkryli właśnie, że mogą również działać w zupełnie inny sposób. Mogą bowiem sygnalizować nam znacznie wcześniej, że „coś jest nie tak”, ponieważ podczas gdy większość naszego DNA jest upakowana w jądrze komórki, mitochondria zawiera w sobie własny mały zestaw DNA – niejaki mtDNA.

Kiedy nasze komórki są atakowane przez wirusy lub substancje chemiczne, takie jak te w lekach chemioterapeutycznych, mitochondria reagują, uwalniając mtDNA i uruchamiając odpowiedź immunologiczną, aby pokonać zagrożenie. Kiedy tak się dzieje, zaczyna działać zestaw genów zwanych genami stymulowanymi interferonem (ISG).

Te geny ISG pełnią rolę osłony DNA w jądrze komórki. Niestety, odgrywa tę samą rolę ochronną, jeśli w grę wchodzą leki stosowane w chemioterapii, których celem jest DNA wewnątrz komórek rakowych. Zespół obserwował ten proces w komórkach raka czerniaka hodowanych u myszy, gdzie wyższe poziomy ISG prowadziły do ​​wyższej odporności na chemioterapię.

Innymi słowy, mitochondria nie tylko napędzają nasze komórki do działania, ale też przygotowują je na ewentualny atak i w jego momencie uwalniają mtDNA przez doksrubicynę, co wywołuje niepożądany efekt – podczas chemioterapii – ochrony DNA w jądrze. Z tym nowym zrozumieniem pojawiają się potencjalne nowe sposoby interwencji.