Reklama
aplikuj.pl

Jak na początku wyglądał układ okresowy?

17 lutego 1869 r. rosyjski chemik Dmitrij Mendelejew zaprezentował pierwszą próbę uporządkowania pierwiastków w grupach. Teraz, 150 lat później, owoce jego pracy są znane jako układ okresowy pierwiastków. Początkowo tabela wyglądała jednak zupełnie inaczej. 

Jak można się przekonać patrząc na szkicowaną ręcznie tabelę, pierwszy układ Mendelejewa wyglądał zupełnie inaczej niż ten, który znamy dzisiaj. W 1869 r. znane było tylko 63 pierwiastki (w porównaniu do 118, które zidentyfikowaliśmy do dnia dzisiejszego). Jako student na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech, a później jako profesor na Uniwersytecie w St. Petersburgu, Mendelejew zrozumiał, że grupując pierwiastki według ich ciężaru atomowego, można było uzyskać swego rodzaju wzór.

Czytaj też: Ten układ okresowy pokazuje które pierwiastki są szczególnie zagrożone

Mendelejew dopracowywał ten układ zapisując nazwę, masę i właściwości każdego znanego pierwiastka na kartach. Według historyka Mike’a Suttona, Mendelejew tasował te karty, dopóki nie znalazł porządku, który miałby sens. Co ciekawe, odpowiednią kolejność Mendelejew ustalił dopiero… we śnie. Kiedy się obudził, ułożył karty w pionowych kolumnach, pod względem zwiększającej się masy atomowej.

Mendelejew był tak pewny słuszności swojej teorii, że pozostawił luki dla nieodkrytych pierwiastków, a nawet przewidział (poprawnie) właściwości trzech z tych nich. Znane teraz jako gal, skand i german – zostały odkryte w ciągu kolejnych trzech lat i były zgodne z przewidywaniami Mendelejewa. Układ nie był jednak idealny, ale stworzył solidne podstawy dla wielu pokoleń chemików.

[Źródło: livescience.com] 

Czytaj też: Znaleziono najstarszy na świecie układ okresowy pierwiastków