Reklama
aplikuj.pl

Jak napisać skuteczne podanie o podwyżkę?

Jak napisać skuteczne podanie o podwyżkę?

Galopująca inflacja sprawia, że koszty życia rosną z dnia na dzień. Pracownicy, którzy nie mogą liczyć na otrzymanie podwyżki inflacyjnej, mogą złożyć do swojego pracodawcy podanie o podwyżkę. Jak przekonać pracodawcę do zwiększenia wynagrodzenia?

Jak złożyć podanie o podwyżkę?

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa regulują wiele dziedzin życia zawodowego (mówią między innymi o progach podatkowych 2023), jednak nie określają, w jaki sposób pracownik musi zwrócić się o podwyżkę do swojego przełożonego.

Z reguły nie wystarczy ustna prośba. Zwłaszcza w przedsiębiorstwach mocno sformalizowanych kładzie się duży nacisk na to, aby prośba o pożyczkę wyrażona była w prośbie pisemnej. To także korzystne rozwiązanie dla pracownika – w dokumencie może on umieścić argumenty, które zwiększają jego szanse na sukces.

Jakie informacje powinna zawierać podanie o podwyżkę?

Zgodnie z informacjami, które znaleźć można w sieci, podanie o podwyżkę wcale nie jest skomplikowanym dokumentem. Podczas pisania go należy uwzględnić następujące elementy:

  • informacje o tym, kto pisze podanie i do kogo jest one skierowanie,
  • tytuł dokumentu – umieszczony wytłuszczonym drukiem na środku podania,
  • uzasadnienie prośby o podwyżkę,
  • zwroty grzecznościowe i podpis pracownika.

Jak widać, napisanie podania o podwyżkę wcale nie jest trudnym zadaniem. Warto zwrócić uwagę na to, aby dokument został odręcznie napisany, co będzie stanowiło dodatkowy dowód na zaangażowanie pracownika.

W jaki sposób uzasadnić podanie o podwyżkę?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że to odpowiednie uzasadnienie w dużej mierze decyduje o sukcesie podania o podwyżkę. Nie wystarczy argument o inflacji. Specjaliści wskazują także, że w tego typu dokumencie nie należy odwoływać się do stażu pracy, wynagrodzeń innych pracowników oraz powodów osobistych. Niedopuszczalne są także różnego rodzaju groźby, wskazujące na chęć odejścia z pracy w przypadku nieotrzymania podwyżki.

Pracownik musi pamiętać o tym, że jego podwyżka stanowi koszt dla pracodawcy. Dlatego tak ważne jest, aby w podaniu użyć odpowiednich argumentów. Prośbę o podwyżkę można umotywować, wskazując na:

  • nowe kwalifikacje i umiejętności zawodowe – pracownicy, którzy wciąż się doszkalają i poszerzają swoją wiedzę i umiejętności, mogą wykorzystać to jako argument w przypadku prośby o podwyżkę,
  • wzrost zakresu obowiązków – zwiększona odpowiedzialność i szerszy wpływ na rozwój firmy to kwestie, które mogą przemawiać za podwyżką dla pracownika,
  • zaangażowanie – pracownicy, którzy na co dzień wykazują się dużą inicjatywą i przykładają się do rozwoju firmy, powinni wspomnieć o tym w podaniu o podwyżkę.

Istotne jest, aby w podaniu o podwyżkę wskazać pracodawcy, że zatrudnienie pracownika i przyznanie mu wyższego wynagrodzenia jest korzystne dla firmy.

Podsumowując, samo napisanie podania o podwyżkę nie powinno być zbyt trudne, zwłaszcza że w internecie dostępne są przydatne wzory tego typu dokumentów. To od decyzji pracodawcy będzie zależeć, czy przyjmie wniosek o podwyżkę, czy też go odrzuci. W tym drugim przypadku – pracownik nie powinien traktować odrzucenia jako osobistej porażki, tylko poprosić o racjonalne uzasadnienie decyzji.

Artykuł sponsorowany.