Reklama
aplikuj.pl

Jak powstają planety? Ten niezwykle gęsty obiekt łamie wszelkie znane reguły

Przeprowadzone niedawno obserwacje doprowadziły do opisania stosunkowo młodej egzoplanety, krążącej wokół gwiazdy na terenie gromady Hiad. Owa planeta ma masę 25-krotnie większą od Ziemi, a jej parametry są sprzeczne w zestawieniu z przewidywaniu astrofizyków.

Nieco mniejsza od Neptuna, K2-25b krąży na orbicie wokół czerwonego karła, będącego najpopularniejszym typem gwiazdy w naszej galaktyce. Pełne okrążenie zjamuje tej planecie pozasłonecznej zaledwie 3,5 dnia. Cały układ ma z kolei około 600 milionów lat i znajduje się mniej więcej 150 lat świetlnych od Ziemi.

Astronomowie sądzą, że gigantyczne planety najpierw tworzą rdzenie o masie 5-10 razy większej od masy Ziemi, a następnie „zanurzają” się w gazowej powłoce setki razy większej od masy Ziemi. W rezultacie powstaje gazowy olbrzym, taki jak np. Jowisz. K2-25b łamie jednak wszelkie przyjęte reguły: przy masie 25 razy większej od masy Ziemi i stosunkowo niewielkich rozmiarach, owa egzoplaneta niemal w całości składa się z rdzenia. Gazowa powłoka stanowi z kolei niewielką jej część.

Czytaj też: W obrębie tej egzoplanety dokonano rzadkiej odkrycia. To dopiero drugi raz w historii

To z kolei powoduje, iż autorzy obserwacji postawili kilka pytań. Pierwsze dotyczy tego, jak K2-25b utworzyła tak ogromny rdzeń. Druga kwestia odnosi się natomiast cienkiej warstwy gazu. Wysoka masa rdzenia powinna bowiem spowodować, iż jego przyciąganie grawitacyjne wywoła kumulację ogromnych ilości gazu. W tym przypadku jednak się tak nie stało.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News