Reklama
aplikuj.pl

Jak przygotować się na sezon off-roadowy?

samochód off-roadowy

Sezon off-roadowy dla zapalonych wielbicieli jazdy po bezdrożach rozpoczyna się tak szybko, jak szybko zejdzie ostatni śnieg. Rozluźniona gleba, błoto oraz częste opady deszczu nie stanowią wówczas problemu – są dla co bardziej hardcore’owych fanatyków wręcz okazją do wykazania się na najtrudniejszych trasach off-roadu. Okres zimowy jest jednak bardzo potrzebny. Przez ten czas możesz dokładnie przejrzeć swoją maszynę, obejrzeć wszystkie uszkodzenia powstałe przez ostatnie wymagające miesiące i sprawdzić, czy, którykolwiek nie wymaga wymiany lub modyfikacji. Poniżej znajdziesz listę tego, co powinien sprawdzić przed pierwszym wjazdem na pobliskie bezdroża.

Po pierwsze – wyciągarka

Wyciągarka to absolutna podstawa w arsenale wielbiciela jazdy w najtrudniejszych warunkach. Służy bowiem do wyciągnięcia swojego auta z opresji, wynikających czy to z zakopania się w błocie, czy uszkodzenia auta przez jego nadmierną eksploatację. To bardzo częsta sytuacja, która dla wielu off-roadowców stanowi swoistą wisienkę na torcie. Warto zatem przeanalizować pracę wyciągarki, nasmarować wybrane elementy eksploatacyjne i ocenić wszystkie podzespoły zużywające się w trakcie pracy. Wyciągarka, jeśli okaże się nadmiernie wyeksploatowana, powinna zostać wymieniona na nową lub poddana dogłębnej regeneracji.

Po drugie – oświetlenie

Nie ma nic gorszego na trasie niż brak możliwości oceny tego, co znajduje się przed maską i pod kołami Twojego samochodu. Taka sytuacja to proszenie się o kłopoty – i to bardzo duże, jeśli w miejscu zasłoniętym nocną mgłą znajdować się będzie duży uskok lub wystający konar drzewa. Warto sprawdzić oświetlenie włączając je na stosunkowo długi czas, aby ocenić, czy uszkodzenie nie pojawi się np. po kilku minutach. Wiele osób wyjechało na trasę, będąc pewnymi, że oświetlenie w ich aucie działa zupełnie bezawaryjnie. Niektórzy na własnej skórze przekonali się, jak bardzo byli w błędzie.

Po trzecie – stan techniczny auta

Warto odwiedzić zaprzyjaźnioną stację kontroli pojazdów i ocenić podzespoły, mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy i możliwość pokonania najtrudniejszych odcinków wybranych tras. Niektórych podzespołów nie sprawdzisz samodzielnie bez specjalnych urządzeń, w tym np. siły hamowania czy tłumienia nierówności przez amortyzatory. To bardzo istotne zagadnienie, niestety często pomijane przez wielu amatorów, którzy za najważniejszą kwestię podczas off-roadowej jazdy uznają wyłącznie dobrą zabawę, nie zaś bezpieczeństwo.

Po czwarte – sprawdź najbliższy terminarz w swoim klubie

Koniecznie przed rozpoczęciem sezonu sprawdź, jakie terminy są przewidziane przez Twój klub na najbliższe wyjazdy poza miasto. Większość organizatorów na początku sezonu przygotowuje rozpiskę wszystkich planowanych wyjazdów, w tym także tych najbardziej odległych oraz takich, które wymagają np. uiszczenia opłaty. Dzięki temu będziesz mógł się do nich przygotować zawczasu. Tak czy inaczej, doskonałym pomysłem jest zadbanie o wszystko – nie tylko o kwestię mechaniki swojego pojazdu, lecz także o jego zgodność z oczekiwaniami i przeznaczeniem.

Źródło zdjęć: freepik.com. Artykuł przygotowany przez partnera.