Reklama
aplikuj.pl

Jak skuteczny jest miód w leczeniu chorób?

wplyw wifi na pszczoly

Naukowcy twierdzą, że miód może być niezwykle skuteczny w łagodzeniu problemów z górnymi drogami oddechowymi, zwłaszcza kaszlu. Substancja ta jest tania, łatwo dostępna i nie wywołuje w zasadzie żadnych skutków ubocznych.

Zakażenia górnych dróg oddechowych wpływają na nos, gardło, krtań i oskrzela, które prowadzą od tchawicy do płuc. Objawy mogą obejmować ból gardła, zatkany nos czy kaszel. Miód od dawna jest stosowany jako domowe lekarstwo w leczeniu kaszlu i przeziębień, jednak dowody na jego skuteczność w przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi u dorosłych nie były odpowiednio udokumentowane.

Autorzy badań, którzy opisali swoje spostrzeżenia na łamach BMJ Evidence Based Medicine, stwierdzili m.in., że miód jest skutecznym i mało szkodliwym środkiem, który pozwala uniknąć wykształcania oporności na leki u drobnoustrojów. Badacze sugerują, że produkowana przez pszczoły substancja może stanowić alternatywę w sytuacji, gdy lekarze chcą przepisać coś, co zapewni bezpieczne leczenie infekcji górnych dróg oddechowych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News