Reklama
aplikuj.pl

Jak światło wpływa na nasze samopoczucie?

Jak światło wpływa na nasze samopoczucie?

Dobierając odpowiednie światło, można całkowicie odmienić atmosferę każdego pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy chcemy odświeżyć wnętrze mieszkania nowym kolorem, dobrać oświetlenie dopasowane do wykonywanej czynności czy stworzyć przytulny nastrój na kolację tylko we dwoje. Jak światło wpływa na nasze samopoczucie?

Barwa światła to najważniejszy parametr światła, który wpływa na nasze samopoczucie. Niewłaściwie dobrana barwa światła może negatywnie odbijać się na naszej produktywności i samopoczuciu, dlatego warto zastanowić się nad głównym przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń. Inna barwa światła będzie dobra do kuchni, a inna do sypialni.

Barwa światła a samopoczucie

Barwa światła zależy od jego temperatury barwowej. Określamy ją w Kelwinach – im wyższy jest ten wskaźnik, tym światło chłodniejsze. Światło ciepłe ma temperaturę barwną poniżej 3500 K, światło neutralne osiąga wartość powyżej 4000 K, a barwa zimna ma powyżej 5500 K. To tylko liczby, ale jak wygląda to w praktyce? Najcieplejsze światło emituje świeca (2000 K), nieco silniej tradycyjna żarówka wolframowa (2700 K), wschodzące Słońce emituje światło o temperaturze 3500 K, a świetlówka świeci światłem neutralnym o temperaturze 4500 K. Najchłodniejszą barwę ma błyskawica, która emituje światło o barwie 30 000 K.

Żarówki emitują różne rodzaje światła

Każdy rodzaj światła działa na nasz organizm w inny sposób. Światło zimne na przykład silnie pobudza i sprzyja koncentracji. Stosuje się je w warsztatach, gabinetach dentystycznych, halach produkcyjnych i innych miejscach, w których wykonuje się prace wymagające dużej precyzji. Dobrze sprawdza się także jako oświetlenie punktowe w pomieszczeniach biurowych. Światło neutralne również ma właściwości pobudzające. Nie przekłamuje kolorów, więc sprawdza się jako oświetlenie ogólne. Stosuje się je często w budynkach użyteczności publicznej i biurach. Z kolei światło ciepłe nadaje wnętrzu przytulności, dobrze się przy nim wypoczywa. Pobudza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

Jakie światło najlepsze do sypialni?

Do sypialni najlepiej użyć żarówek o ciepłej barwie – będą spokojniejsze i bardziej przytulne. Co więcej, pozwolą wyciszyć się i uspokoić. Nie powinno się dobierać zbyt intensywnego światła, bo wystarczy posiedzieć chwilę przy książce przed zaśnięciem i możemy mieć problem z odpowiednim wyciszeniem.

Odpowiednie oświetlenie w sypialni, to kluczowa sprawa

Zaopatrzając dom w odpowiednie oświetlenie, powinniśmy mieć na uwadze wszystkie te zależności. W innym wypadku może się okazać, że zbyt zimne światło w sypialni utrudnia zasypianie, a niewłaściwe oświetlenie salonu uniemożliwia pracę.