Reklama
aplikuj.pl

Jak uniknąć płacenia dużych pieniędzy za opiekę dentystyczną, czyli jak dobrze dbać o zęby

kobieta z dzieckiem myje zęby

Wiele osób marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Okazuje się jednak, że wiele można zdziałać poprzez dobre nawyki higieniczne. Nie wystarczy tylko myć zębów dwa razy dziennie, trzeba to robić w odpowiedni sposób, a szczoteczka do zębów to nie jedyne akcesorium, w które należy się zaopatrzyć. Poznajcie nasze rady, jak uniknąć płacenia dużych pieniędzy za opiekę dentystyczną, czyli jak dbać o zęby.

Pamiętaj, by myć zęby około 3 minuty, ale to nie wszystko…

Bardzo często wiele osób twierdzi, że myje zęby i dziwi się dlaczego mimo to ma problem z próchnicą. Często przyczyną jest niewłaściwe mycie zębów, bo to, że należy je myć wie każdy. Zatem nie wystarczy kilka pociągnięć szczoteczką, by pozbyć się kamienia nazębnego. Zęby należy myć około 3 minuty, stosując ruch wymiatający, a nie okrężny. Jednocześnie zbyt mocne przyciskanie szczoteczki może powodować degradację szkliwa czy krwawienie dziąseł. Warto zatem sięgnąć po szczoteczkę Curaprox, która przystosowana jest nawet dla wrażliwych zębów. Są jeszcze inne błędy, które popełnia wiele osób. Owszem nadmiar pasty, zwłaszcza tej z fluorem należy wypluć, ale płukanie ust nie jest już dobrym pomysłem. W ten sposób pozbywasz się aktywnych składników pasty, które przed chwilą zostały dostarczone Twoim zębom. Jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie odpowiednio częsta wymiana szczoteczki. Wiadomo, że z czasem włosie staje się zużyte i szczotkowanie przestaje być efektywne. Dlatego wymieniaj szczoteczkę przynajmniej co 3 miesiące. Wymieniaj ją też każdorazowo po przebytej infekcji, bo we włóknach gromadzą się drobnoustroje, a przecież nie wyparzasz jej przed każdym myciem.

Pasta z fluorem czy bez fluoru? Oto jest pytanie

Wiele osób zastanawia się, czy myć zęby pastom z fluorem czy bez fluoru. Otóż obie mogą być skuteczne. Jeżeli masz plomby, to dla Ciebie lepsza może być pasta bez fluoru, gdyż fluor zmniejsza żywotność plomb. Zaleca się stosowanie pasty zawierającej 1000 ppm fluoru w przypadku dorosłych i 500 ppm w przypadku dzieci. Fluor bez wątpienia zapobiega próchnicy zębów, ale zawsze nadmiar pasty należy wypluwać, gdyż w nadmiarze fluor może szkodzić. Jednak nie należy płukać potem ust! Niestety pasty bez fluoru nie są w stanie uodpornić naszych zębów na działanie kwasów i bakterii tak jak pasty z fluorem. Stosowanie past o stężeniu fluoru do 1500 ppm jest bezpieczne i warto po nie sięgać, a dla dzieci wybierać te o mniejszej zawartości fluoru. Pasta bez fluoru może jednak skutecznie chronić przed próchnicą, dlatego w przypadku osób uczulonych na fluor, a także tych które chcą przedłużyć trwałość plomb jest wskazana.   

Czyść dokładnie przestrzenie międzyzębowe

Aby zmniejszyć częstotliwość wizyt u dentysty i zadbać o swój portfel, pamiętaj, by czyścić także przestrzenie międzyzębowe. Sprawdzą się tutaj nici dentystyczne, ale i szczoteczki międzyzębowe. Mają one końcówki różnej średnicy, przez co dotarcie w szczeliny jest łatwiejsze. Warto zaopatrzyć się też w irygator, który ułatwi usuwanie resztek jedzenia za pomocą strumienia płynu do irygacji pod ciśnieniem. Stosuj również płyn do płukania ust. Dzięki temu zadbasz o świeży oddech, ale i zlikwidujesz osad nazębny. Pamiętaj jednak, że płyny zawierające alkohol mogą przyczyniać się do powstawania aft, gdyż wysuszają śluzówkę.    

Nie zapominajcie również o czyszczeniu języka po szczotkowaniu zębów. Na nim także gromadzi się wiele bakterii, które przenosi się na zęby czy też dziąsła.

Materiał promocyjny, dostarczony przez partnera.