Gdy ludzkość wykorzystuje paliwo, porusza się statkami, wytwarza pieniądze, przygotowuje się do wojny i innych działań, powoduje różnorakie emisje. W dawnych czasach emisje te mogły wynikać z wydobycia i wytapiania żelaza do rzymskich monet. Emisje spowodowane przez człowieka we współczesnych czasach doprowadziły do globalnego ocieplenia, które zaczęło katastrofalnie wpływać na klimat.
Cząsteczki ołowiu powstałe w starożytnym Rzymie czy współczesnej Ameryce trafiły m.in. do Arktyki czy na Grenlandię. Kiedy kontynenty się rozwijały, ilości ołowiu trafiające w te lodowe rejony wzrastały. Z kolei gdy dochodziło do katastrof, np. epidemii dżumy w Europie, owe ilość spadały.
Czytaj też: Pojawił się pomysł przetransportowania góry lodowej z Antarktydy do Kapsztadu
Badanie trzynastu lodowych rdzeni pozwoliło przyjrzeć się próbkom z okresu od 500 do 2010 roku. Był to okres obejmujące znane historykom zmiany w historii ludzkości. Pokazuje ono, że przed rewolucją przemysłową zanieczyszczenie ołowiem było wszechobecne i zaskakująco podobne na dużym obszarze Arktyki. Niewątpliwie było ono wynikiem europejskich emisji. Zapisy oferują niesamowicie dokładny przegląd sytuacji związanej z emisjami w Europie – a później w Ameryce Północnej – w ciągu ostatnich 1500 lat.
Trwały wzrost zanieczyszczenia ołowiem we wczesnym i późnym średniowieczu (około 800 do 1300 r.) wskazuje na powszechny wzrost gospodarczy, szczególnie w Europie Środkowej. Z kolei zanieczyszczenie ołowiem spadło w późnym średniowieczu i wczesnym okresie nowożytnym (ok. 1300–1680 r.), gdy epidemia dżumy niszczyła Europę i powodując zatrzymanie gospodarki.
Od początku średniowiecza do lat 70-tych XX wieku ogólny wzrost zanieczyszczenia ołowiem wyniósł od 250 do 300 razy. Z drugiej strony, od czasu wprowadzenia polityki redukcji zanieczyszczeń, w tym ustawy o czystym powietrzu z 1970 r. w Stanach Zjednoczonych, zanieczyszczenie ołowiem w Arktyce spadło o ponad 80 procent.
[Źródło: popularmechanics.com; grafika: DRI]
Czytaj też: Wiemy w jaki sposób temperatura wody wpływa na dzielenie lodowców