WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Akcja partnerska

Gotowy komputer to zło? Nie, jeśli mądrze go kupisz

Lokowanie produktu

Gotowe zestawy komputerowe zazwyczaj są oceniane negatywnie. Nic dziwnego, skoro najczęściej w takim przypadku mówimy o komputerach z supermarketów lub Allegro. Ale jeśli kupimy mądrze i w pewnym miejscu, zakup nie musi wcale wyglądać źle.

Procesor Intel Core! Dysk tysiąc! Grafika GTX!

Zakup komputera w supermarkecie lub na Allegro to niemal zawsze zły wybór. W zasadzie ciężko powiedzieć dlaczego te zestawy wyglądają tak, a nie inaczej. Zazwyczaj większość ceny całego zestawu pochłania jeden komponent. Procesor lub karta graficzna. Reszta… jest. No bo być musi. Najmocniejszy (i najdroższy) komponent będzie się w takim komputerze dusić, a jakakolwiek rozbudowa w przyszłości będzie trudna. Choćby ze względu na zasilacz firmy 450W Super Power czy plomby na obudowie.

Oto przykładowy „Komputer stacjonarny do gier” z jednej z aukcji Allegro

Z drugiej strony ciężko jest się dziwić kupującym. W końcu wiele osób kompletnie nie zna się na podzespołach i nie wie, które z nich są dobre, a które złe. Sklep mówi, że dobre – biorę! Przypomina mi to historię mojej ciotki, która poszła do osiedlowego sklepu komputerowego i powiedziała, że chce dobry komputer do 7 tys. złotych.  I tak zestaw do bardzo prostego domowego użytku, na którym nikt nie planował nawet uruchamiać wymagających gier, miał w sobie m.in. dwie karty graficzne. No bo miało być dobre i w dużym budżecie.

Zbalansowany komputer nie oznacza wcale najmocniejszych podzespołów

W kwestii komputerów zawsze dobrze sprawdzają się alegorie motoryzacyjne. Bo w końcu silnik z Ferrari włożony do seryjnego Poloneza nie zrobi z niego potwora. Samochód nie wykorzysta nawet połowy jego mocy. Podobnie, gdy wyposażymy go w najdroższe możliwe koła, skrzynię biegów czy dowolny inny komponent. Tak samo wygląda to w przypadku komputera. Jeśli do zestawu za 2000 zł włożymy kartę graficzną za 4000 zł, wzrost wydajności nie będzie tak duży jak być powinien. O ile będzie jakikolwiek i zasilacz nie spali się po pięciu minutach.

Dlatego też podzespoły komputerowe powinny zwyczajnie do siebie pasować. Tak by wzajemnie się wspierały i osiągały możliwie najwyższą wydajność. Nie oznacza to wcale, że muszą to być podzespoły najdroższe. Dam Wam swój przykład. Do niedawna w komputerze z wypasioną grafiką RTX 2070 Super OC używałem dysku HDD. Efekt? Gry może i działały bardzo dobrze, ale na uruchomienie niektórych z nich potrafiłem czekać dobre 2 minuty. Sam system startował w ponad minutę.

Teoria w praktyce w komputerach Actina

Co w tym wszystkim robi Actina? To właśnie jedna z tych firm, które stawiają na odpowiedni balans podzespołów i wspomniane ich wzajemne uzupełnianie się. Ale nie tylko. Komputery składane przez Actinę mocno stawiają na wygląd. Przeszkolone obudowy, wentylatory z podświetleniem RGB oraz odpowiednie ułożenie kabli. Szczególnie to jest bezcenne i wie to każdy, kto bez większego doświadczenia składał zestaw komputerowy i próbował schować wszystkie kabelki tak, żeby nie było ich widać. To wcale nie jest takie proste zadanie.

Komputery są objęte roczną ochroną antywirusową BitDefender

Zaletą sprzętu Actiny są też ambasadorzy marki. Wśród nich są np. esportowcy z Actina PACT. To oni uczestniczą w procesie kompletowania sprzętu, a następnie sami go testują. Z jednej strony jest to dobra rekomendacja, ponieważ są to profesjonaliści. Z drugiej jest to przydatny element edukacji. Młode osoby chcą korzystać z takiego samego sprzętu jak ich idole z gamingowych streamów. To daje dużą szansę na to, że faktycznie kupią taki sam sprzęt Actiny i nie nabiorą się na komputer z supermarketu. Kupowany na stoisku między warzywami, a chemią gospodarczą.

Polak musi znać się na wszystkim, ale warto dać sobie pomóc przy wyborze komputera

Jako naród zwyczajnie musimy znać się na wszystkim. Tak już mamy i nic na to nie poradzimy. Ale są rzeczy, przy których nie możemy bać się poprosić o pomóc. Jak właśnie w przypadku wyboru komputera. Od jego konfiguracji zależy to, jak będzie działać przez najbliższych (często) kilka lat. Z kolei od jego złożenia będzie zależało to, jak będzie się prezentować. Wspomniane kabelki to jedno, ale pozostaje też kwestia synchronizacji podświetlenia, a to też nie jest taka prosta sprawa.

Oczywiście nie wykluczamy, że jeśli dzisiaj na sprzęcie komputerowym się nie znamy, to tej wiedzy nie nabierzemy. I tu mamy kolejną przewagę komputerów Actina nad tymi z Allegro. Obudowy nie są plombowane, a ich otwarcie nie wiąże się z utratą gwarancji. Możemy zajrzeć do środka, zobaczyć jak to wszystko jest zmontowane, a w razie potrzeby lub chęci wymienić podzespoły na inne. I mamy jeden wydajny sprzęt na naprawdę długi czas.

Wybór odpowiedniego komputera to ważna decyzja, którą warto podejmować mądrze. Jeśli brakuje nam wiedzy w tym zakresie, warto poradzić się ekspertów. Ale faktycznych ekspertów, którzy naprawdę wiedzą, co sprzedają swoim klientom i są w stanie dopasować sprzedawany sprzęt do ich indywidualnych potrzeb.  

Materiał powstał we współpracy z firmą Actina.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News