Reklama
aplikuj.pl

Jak wykorzystać magazyn energii, aby uniezależnić się od sprzedawców energii?

Jak wykorzystać magazyn energii

W dobie stale rosnących cen energii, ale i rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób poszukuje alternatyw dla tradycyjnych źródeł energii. Zdając sobie sprawę z potęgi natury, wielu z nas zaczyna inwestować w odnawialne źródła energii i decyduje się na zakup fotowoltaiki. Ale czy z jej pomocą możliwe jest całkowite uniezależnienie się od sprzedawców energii? W niniejszym artykule przedstawimy, jak wykorzystanie magazynów energii może stanowić klucz do samowystarczalności energetycznej.

Czym jest magazyn energii i jak działa?

Magazyny energii stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i indywidualnych użytkowników, którzy wytwarzają energię na własne potrzeby przy pomocy fotowoltaiki. W największym skrócie, istotą ich działania jest konwersja jednej formy energii na inną, która może być łatwo przechowywana, a następnie odzyskana i przekształcona z powrotem w formę użyteczną.

A jak to wygląda, kiedy za przykład obierzemy magazyn połączony z naszą przydomową mikroelektrownią? Nadwyżki wyprodukowane przez fotowoltaikę za pośrednictwem falownika trafiają do magazynu energii. Dostarczona energia elektryczna zostaje przekształcona w formę chemiczną, która nadaje się do dalszego przechowywania. W sytuacji, kiedy nasze zużycie energii przekracza możliwości produkcyjne fotowoltaiki, zgromadzona energia chemiczna zostaje ponownie przekształcona w energię elektryczną i przekazana do naszej domowej sieci. Prawda, że proste?

Jakie korzyści daje magazyn energii?

Przydomowe magazyny energii przynoszą korzyści zarówno w postaci racjonalnego wykorzystania zasobów, oszczędności w budżecie domowym, jak i niezależności energetycznej.

Pełne wykorzystanie energii ze słońca

Magazyn energii pozwala na maksymalne wykorzystanie energii produkowanej przez fotowoltaikę. Dzięki niemu nadmiar energii wyprodukowany w okresach szczytowego nasłonecznienia może być przechowywany i wykorzystany w momencie, gdy produkcja energii jest niska lub Twoje zapotrzebowanie na nią jest wysokie.

Oszczędności finansowe i niezależność energetyczna

Magazyn energii pomoże wygenerować dodatkowe oszczędności na Twoich rachunkach za prąd. W okresach, kiedy panele fotowoltaiczne produkują mniej prądu, niż wynosi zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego, uzupełnisz braki właśnie z magazynu energii, nie zaś pobierając prąd z sieci energetycznej, za co musiałbyś zapłacić. Dzięki magazynom energii niestraszne są Ci również przerwy w dostawach prądu, ponieważ posiadasz własne źródło energii elektrycznej.

Instalacja przydomowego magazynu energii — co trzeba wiedzieć?

Stajesz przed wyborem magazynu energii i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Po pierwsze, dobierz pojemność magazynu do Twojego średniego dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną. Sprawdź, jak dużo prądu pobierają urządzenia, z których najczęściej korzystasz w swoim domu i na tej podstawie dokonaj wyboru. Ewentualnie możesz zastosować uproszczenie, według którego pojemność magazynu powinna być 1-1,5 raza większa niż moc Twojej mikroelektrowni.

Przed zakupem magazynu zwróć również uwagę na rodzaj zastosowanych w nim baterii. Magazyny z bateriami wysokonapięciowymi są dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy dopiero montujesz fotowoltaikę. Jeżeli już od jakiegoś czasu korzystasz z instalacji, wówczas wskazanym rozwiązaniem będzie magazyn z bateriami niskonapięciowymi.

pexels-kindel-media-9875447.jpg

Nie mniej ważnym parametrem jest żywotność baterii. Mówi ona, po ilu pełnych cyklach ładowania i rozładowania magazynu jego pojemność może spaść. Średnia wartość tego parametru wynosi 5 tysięcy cykli. Oznacza to, że przy prawidłowym użytkowaniu magazyn posłuży Ci bez strat przez nawet 13 lat.

Nie zapomnij również o prawidłowym umiejscowieniu magazynu. Magazyny energii mają różne wymagania co do przestrzeni, w zależności od ich typu i pojemności. Jednak, aby działały niezakłócenie przez jak najdłuższy czas warto postawić je wewnątrz budynku – garażu, piwnicy lub kotłowni. Dzięki takiemu umiejscowieniu magazyn nie będzie narażony na różnorakie warunki atmosferyczne, co pozytywnie wpłynie na jego pracę.

Koszty związane z magazynem energii zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj zastosowanego akumulatora, moc i pojemność oraz sam montaż. Możesz je jednak zmniejszyć dzięki dofinansowaniu w ramach programu Mój Prąd. Jeśli już posiadasz instalację fotowoltaiczną, wówczas dofinansowanie do zakupu magazynu energii wynosi 16 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy magazyn i fotowoltaikę montujesz za jednym zamachem, wówczas maksymalna kwota dotacji wynosi 23 tysięcy złotych.

Pamiętaj, że choć instalacja i utrzymanie magazynu energii wymagają pewnego nakładu czasu i pieniędzy, korzyści, które przynoszą w długim okresie, mogą zdecydowanie wynagrodzić te koszty. Większa autokonsumpcja energii z fotowoltaiki to mniejsze kwoty na Twoich rachunkach za prąd.

Artykuł sponsorowany.