Na Stanford University opracowano właśnie sposób, jak wzmocnić nanowydruki w stosunkowo prosty sposób. Nowy materiał umożliwia, żeby te były znacznie mocniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a także by można je było drukować jeszcze szybciej.
Wystarczy specjalny kompozyt, aby wzmocnić nanodruki
Wspomniany kompozyt sprowadza się zo żywicy polimerowej połączonej z maleńkimi skupiskami atomów metalu. Wykorzystać go można w tradycyjnych procesach litografii dwufotonowej, w której to do płynnej mieszaniny żywicy zostaje skierowany laser. Tam, gdzie środek wiązki uderza w jeden z nanoklastrów, zachodzi reakcja chemiczna, powodująca utwardzenie żywicy w tym konkretnym miejscu.
Czytaj też: Woda czysta jak łza. Ten filtr usuwa praktycznie wszystkie mikroplastiki
W testach na obiektach w formie krat wykazano, że wydruki są w stanie pochłonąć dwa razy więcej energii niż kraty wydrukowane z innych powszechnie stosowanych materiałów. W zależności od formy krat, niektóre z nich doskonale radziły sobie z przenoszeniem dużych obciążeń bez deformacji, podczas gdy inne były w stanie zgnieść się, aby zaabsorbować uderzenia, a następnie powrócić do swojej pierwotnej, nieuszkodzonej formy.
Gdyby tego było mało, wydruki z wykorzystaniem tego dodatku do filamentu były wykonywane szybciej i to nawet w przypadku zastosowania mieszanki wielu różnych polimerów. W przypadku polimeru na bazie białka, przedmioty mogły być drukowane 100 razy szybciej.