Reklama
aplikuj.pl

Jak zamontować tylny wentylator przy AiO na górze obudowy?

tylny wentylator, aio na górze, montaż wentylatora

Ostatnio przeglądając instrukcję od AiO Fractal Design trafiłem na ciekawą poradę. Otóż przy montażu AiO na górze obudowy zalecana jest zmiana w ułożeniu wentylatorów. Czy rzeczywiście wpływa to na jakość chłodzenia?

Testowane sposoby montażu

tylny wentylator, aio na górze, montaż wentylatora

Na zdjęciu macie pokazany tradycyjny obieg powietrza, który zalecany jest przez większość producentów. W przypadku instrukcji Fractal Design mowa jest o zmianie położenia tylnego wentylatora. Zamiast wyciągać powietrze z obudowy, ma on je wciągać do środka bezpośrednio pod wentylatory na chłodnicy. Orientacja pozostałych wentylatorów pozostaje bez zmian. Taki montaż widziałem też w kilku komputerach, więc jest on stosowany przez niektóre osoby.

W tym tekście sprawdzę w praktyce czy zmiana kierunku działania tylnego wentylatora wpłynie pozytywnie na temperatury. Sprawdzę także czy będzie to miało wpływ na temperatury karty graficznej oraz dysku. W ten sposób prosto dowiemy się, jak dwa różne montaże wpływają na Wasze podzespoły.

Testy przeprowadziłem trzykrotnie i wyciągnąłem z nich średnią temperatury. Temperatura otoczenia była stała i wynosiła 22°C. Do obciążenia wykorzystałem test OCCT Linpack + FurMark + Atto Disk Benchmark (testowany dysk to Aorus). Wszystkie wentylatory i pompka były ustawione na maksymalne obroty – wyjątkiem są te na karcie graficznej – tam ustawiłem na 55% obrotów.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i7-8700K @ 4,9 GHz
Chłodzenie
Fractal Design Celsius S24
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-E Gaming
Karta graficzna
Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER Gaming OC 8G
Pamięć RAM
Kingston Predator 4x 8 GB 3000 MHz
Dysk
AORUS NVMe Gen4 SSD 1 TB
Dysk
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Zasilacz
FSP Aurum PT 1000W
Obudowa
SilentiumPC Signum SG7V TG
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz
Monitor
AOC G2868PQU

Testy

Myślę, że wyniki jasno pokazują sytuację. Zmiana orientacji wentylatora nie ma wpływu na temperatury procesora. Wpływa ona jednak bardzo negatywnie na kartę graficzne i pogarsza też temperaturę dysku.

Wytłumaczyć to można bardzo prosto. Jeśli tylny wentylator wciaga powietrze do środka to jedynie wentylatory od AiO wyciągają powietrze ze środka obudowy. Sprawia to, że ono się tam kumuluje i w szczególności odbija się to na temperaturach GPU. Sytuacja jest podobna, jak w obudowach, w których nie ma tylnego wentylatora – tam też temperatura karty graficznej robi się większa. Zdziwił mnie brak wpływu na temperaturę procesora, ale najwyraźniej w środku jest już tak gorąco, że dodatkowo pchane powietrze nic nie zmienia. Brakuje w tej konfiguracji zdecydowanie śmigieł, który mogłyby wyciągać powietrze z obudowy, bo te dwa na AiO zdecydowanie sobie z tym nie radzą.

Podsumowanie

Nie ma co kombinować z tylnym wentylatorem przy montażu AiO na górze – powinien on wypychać powietrze z obudowy. Jak sami widzicie zmiana jego orientacji nie wpływ na temperatury na procesorze, za to powoduje podwyższenie się temperatur na pozostałych podzespołach. Tylny wentylator powinien więc wypychać powietrze z obudowy i nie wiem dlaczego producenci w instrukcjach czasami sugerują coś innego. Brak większej ilości wentylatorów wypychających powietrze z obudowy powoduje, że ciepło produkowane przez dyski NVMe czy kartę graficzną nie ma gdzie uciec i kumuluje się w obudowie. Wydaje mi się, że już sensowniej byłoby całkowicie obrócić obieg powietrza w obudowie, ale jest to już pomysł na całkowicie osobny artykuł.