Reklama
aplikuj.pl

Jaką płytę główną kupić pod procesor AMD Ryzen?

płyta główna pod AMD Ryzen

Wybór płyty głównej pod procesor AMD Ryzen może być ciężkim zadaniem. W poniższym artykule postaram się przedstawić Wam kilka najciekawszych modeli wartych Waszej uwagi. Pamiętajcie jednak, że na rynku jest mnóstwo różnych płyt głównych i czasami można trafić na naprawdę ciekawe promocje modeli, które zazwyczaj nie pojawiają się w tego typu zestawieniach.

Gigabyte B450M DS3H

Cena: ok. 300 zł

Pierwsza z płyt to bardzo podstawowy model, który po aktualizacji BIOS świetnie sprawdzi się z podstawowymi procesorami AMD. Gigabyte B450M DS3H jest bardzo często polecany do tańszych zestawów i nie ma się co dziwić. Płyta ma cztery złącza na pamięci RAM oraz obsługuje dyski NVMe. W połączeniu z takimi jednostkami jak Ryzen 3 3100 powinna się naprawdę świetnie spisywać.

MSI B450 GAMING PLUS MAX

Cena: ok. 400 zł

Kolejna płyta to jedna z najczęściej polecanych i kupowanych w sklepach. Charakteryzuje ją bardzo dobra sekcja zasilania, która bez problemów prowadzi sobie nawet z Ryzenem 7 3700X. W związku z tym jest ona często polecana nawet do mocnych zestawów. MSI B450 GAMING PLUS MAX nie wymaga aktualizacji BIOS, aby poradzić sobie z większością procesorów AMD 3. generacji. Jest też dostępny BIOS beta dla 5. generacji CPU od AMD. Pamiętajcie tylko jedno – płyta nie ma złączy ARGB, więc tego typu podświetlenia nie zsynchronizujecie z MSI B450 GAMING PLUS MAX.

Asus TUF GAMING B550 PLUS

Cena: ok. 660 zł

Kolejny model oparty jest już o najnowszy chipset B550, ale przy tym zachowuje on dobrą cenę. Nowy chipset przynosi m.in. obsługę PCI-E Gen4, więc warto w niego zainwestować. Płyta od nowości radzi sobie z procesorami AMD Ryzen 3. generacji i będzie miała wsparcie dla 5. generacji. Jest ona dobrze wykonana oraz wyposażona. Nie powinno być też problemów z kompatybilnością z pamięciami RAM. Asus TUF GAMING B550 PLUS jest też dostępny w wersji WiFi, więc jeśli potrzebujecie łączności bezprzewodowej to możecie do niej dopłacić.

MSI MAG B550 TOMAHAWK

Cena: ok. 730 zł

Płyta od MSI również jednym z częściej wybieranych modeli pod procesory AMD Ryzen. Płytę charakteryzuje 10+2+1 sekcja zasilania, dobre wykonanie oraz radiatory w miejscach na dyski M.2. Jej plusem jest także obecność karty Ethernet 2,5 GbE czy duża ilość złączy na PCB oraz tylnym panelu. Na tej płycie spokojnie możecie montować mocne procesory AMD Ryzen, które będziecie mogli nawet podkręcić. Szkoda tylko, że nie ma ona wbudowanego WiFi.

Gigabyte B550I AORUS PRO AX

Cena: ok. 790 zł

Kolejny model to już propozycja od Gigabyte. Jest to konstrukcja mini-ITX, która świetnie sprawdzi się w mniejszych komputerach. Dzięki znakomitej sekcji zasilania powinna poradzić sobie ona nawet z najmocniejszymi procesorami na rynku. Gigabyte B550I AORUS PRO AX jest także znakomicie wyposażony. Nie zabrakło najważniejszych złączy, w tym dwóch na dyski M.2 NVMe. Warto też pamiętać, że płyta ma na pokładzie WiFi 6. W oparciu o nią możecie spokojnie budować bardzo małe komputery, w których będzie drzemała spora moc.

ASUS ROG STRIX B550-E GAMING

Cena: ok. 1000 zł

ASUS ROG STRIX B550-E GAMING to jedna z najmocniejszych płyt opartych o chipset B550. 14+2 fazowa sekcja zasilania powinna wystarczyć do praktycznie każdego procesora obecnego na rynku. Warto też tutaj zwrócić uwagę na świetne wykonanie płyty oraz obecność dużej ilości różnych złączy. Płyta ma także wbudowane WiFi 6, więc o łączność bezprzewodową nie ma się co martwić. Na uwagę zasługuje też bardzo dobre audio. Test tej płyty znajdziecie tutaj.

ASRock X570 PG Velocita

Cena: ok. 1600 zł

płyta główna pod AMD Ryzen

ASRock X570 PG Velocita to najnowszy model od ASRock. Jego ogromnym plusem jest kompatybilność od nowości z procesorami AMD 5. generacji – nie trzeba tutaj aktualizować BIOS. Płyta ma znakomitą sekcję zasilania oraz świetnie wygląda. Producent pomyślał o radiatorach na dyski M.2, WiFI 6 czy całkiem niezłym audio. Na samej płycie znajdziecie też sporą ilość złączy, więc nie będziecie mieli problemów z podłączeniem nawet najbardziej skomplikowanych PC. Niedawno miałem też okazję bliżej jej się przyjrzeć. Test znajdziecie pod tym linkiem.

Asus ROG CROSSHAIR VIII HERO (Wi-Fi)

Cena: ok. 2000 zł

Ostatni z polecanych modeli to czołówka płyt głównych X570. Asus ROG CROSSHAIR VIII HERO jest świetnie wykonany i znakomicie wygląda, o czym zresztą możecie się przekonać po powyższym zdjęciu. Sekcja zasilania ma 14+2 fazy i jest znakomicie chłodzona – nie będzie problemów nawet z najmocniejszymi procesorami AMD Ryzen na rynku. Także spokojnie będziecie mogli je podkręcić i wycisnąć z nich 200% możliwości. Płyta ma także dwa złącza M.2, łączność WiFi 6 czy świetne audio. Warto też pamietać, że w sprzedaży jest tańsza wersja bez WiFi