Reklama
aplikuj.pl

Jaki Internet na kartę dla miłośników smartfonowego streamingu?

Współczesne smartfony oferują coraz lepsze parametry techniczne. Dostęp do sieci pozwala przeglądać serwisy społecznościowe, robić zakupy, oglądać wideo czy streamować. W przypadku streamingu na pewno optymalnym rozwiązaniem jest szybkie, niezawodne połączenie realizowane światłowodem. Jednak coraz większe pakiety Internetu na kartę również sprawdzają się przy streamingu na smartfonie.

Czym jest streaming?

Do niedawna tworzenie materiałów wideo wymagało dostępu do specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Obecnie jest to dużo prostsze, a streamować można z wykorzystaniem laptopa czy telefonu. Przy odpowiednim wyborze pakietu uda się nawet streaming przy Internecie na kartę.

Streaming to najczęściej transmisja wideo na żywo. Właśnie streamami są transmisje live prowadzone w kanałach social media, na przykład na Facebooku, TikToku czy Instagramie. Dużą popularnością cieszy się także streaming w kategorii gamingu, gdzie gracz na żywo oddaje się rozgrywce poprzez wybraną grę (np. Counter Strike, Call of Duty, League of Legends, Fortnite). Innym popularnym formatem są transmisje, w których streamerzy komentują aktualne wydarzenia.

Czego potrzeba do streamowania?

Streamować można na wielu różnych platformach. Streamer specjalizujący się w gamingu duże grono odbiorców znajdzie na platformie Twitch. Alternatywy to serwisy społecznościowe i inne platformy pozwalające na bezpłatne dzielenie się treściami wideo (np. Instagram, Facebook, TikTok, YouTube).

Aby rozpocząć streamowanie, potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. Przy rosnącej popularności streamingu do wyboru są programy darmowe (np. OBS, Streamlabs OBS) i płatne (np. Gameshow, XSplit). Oczywiście zwłaszcza na początku, kiedy streamer nie ma większego doświadczenia, warto wybrać wersję bezpłatną, natomiast dobrze jest przetestować kilka różnych aplikacji. Łatwiej mają gracze korzystający z konsol, ponieważ wybrane platformy mają specjalne aplikacje pozwalające na szybkie skonfigurowanie streamingu.

Streaming często wymaga inwestycji w sprzęt, ale nie zawsze oznacza to konieczność posiadania wydajnego komputera stacjonarnego lub laptopa. Streamowanie jest możliwe również z poziomu smartfona. Na późniejszym etapie można zainwestować w oświetlenie studyjne. Na początku jednak kluczowy jest dobry pomysł.

Jaki Internet do streamowania?

Jeżeli użytkownik decyduje się na streamowanie, musi zadbać o stabilne, szybkie łącze internetowe. Zwykle to tradycyjna metoda bazująca na przewodowej sieci lokalnej (LAN), na przykład światłowód. Do najważniejszych parametrów technicznych zaliczyć można:

  • Prędkość pobierania (download) – maksymalna ilość danych pobrana w określonej jednostce czasu, zwykle w jednej sekundzie, najczęściej zapisywana jako ilość megabitów na sekundę (Mb/s). Zasada jest prosta: im wyższa prędkość pobierania, tym strony ładują się szybciej, a udostępniane multimedia są odtwarzane w wyższej jakości.
  • Prędkość wysyłania (upload) – ilości danych, które można wysłać, najczęściej kilkukrotnie niższa od standardowej prędkości downloadu. Prędkość wysyłania (upload) ma kluczowe znaczenie dla jakości streamingu. Dla transmisji w jakości HD (720p) minimalna wartość to 3-5 Mb/s, natomiast w przypadku Full HD (1080p) zaleca się upload na poziomie co najmniej 6-8 Mb/s. Jeśli użytkownik chce streamować w 4K, wymagane łącze powinno oferować co najmniej 15-20 Mb/s. Im wyższa prędkość, tym mniejsze ryzyko opóźnień i zakłóceń podczas transmisji na żywo.
  • Limit pobranych danych – ma znaczenie, jeżeli użytkownik wykorzystuje mobilny Internet na kartę, ewentualnie łącze satelitarne. Najlepszym rozwiązaniem jest pakiet bez limitu danych.
  • Czas wysłania pakietu danych i otrzymania informacji zwrotnej (ping) – przy wysokich pingach opóźnienie może wynosić nawet ponad sekundę. Dlatego dla sprawnej komunikacji bez ograniczeń ping powinien być jak najniższy.

Internet na kartę do streamingu w Play

Aby streamować na smartfonie, potrzebne jest szybkie i stabilne łącze internetowe. Użytkownik może wykorzystać Internet bezprzewodowy i na kartę. W przypadku Internetu na kartę klienci sieci Play mają do wyboru kilka różnych pakietów (S, M, L, XL i XXL), różniących się w zwłaszcza limitem danych.

W najniższych pakietach jest to kilkadziesiąt GB miesięcznie, co stanowi zbyt małą wartość, zwłaszcza przy częstym streamingu. Problem rozwiązują większe pakiety oferujące kilkaset GB danych internetowych. Szczególnie że w ramach czasowych promocji operator daje możliwość poszerzenia pakietu o kolejne kilkaset GB. To już zupełnie inna oferta interesująca również miłośników smartfonowego streamingu.

Zaletą pakietów internetowych jest również łatwe skorzystanie z oferty. Pakiety można aktywować w dowolnych taryfach na kartę, a wystarczy do tego krótki kod USSD. Dodatkowo pakiety można odnawiać cyklicznie. Całości dopełniają darmowe wiadomości SMS i MMS, a także nielimitowane połączenia na numery stacjonarne i komórkowe zarejestrowane w Polsce, również innych operatorów.

Artykuł promocyjny.