Reklama
aplikuj.pl

Jaki procesor kupić? – Top 10

jaki procesor kupić do komputera

Praktycznie każdy z nas zadał sobie prywatnie – jaki procesor kupić do nowego komputera? W tym artykule polecę Wam kilka zdecydowanie wartych Waszej uwagi konstrukcja na AM4 oraz LGA1200, czyli najpopularniejszych podstawek na rynku.

Intel Core i3-10100F

Cena: ok. 420 zł

jaki procesor kupić do komputera

Zacznijmy od najtańszego procesora w zestawieniu. Model jaki procesor kupić do komputera ma 4 rdzeni/ 8 wątków. Bazowe taktowanie wynosi 3,6 GHz, a dochodzi ono do 4,3 GHz w trybie turbo. Procesor ma dołączone chłodzenie, które całkowicie do niego wystarczy. Jego wadą jest fakt, że tańsze płyty główne np. B460 pozwalają na uruchomienie pamięci tylko DDR4 2666 MHz. Do szybszych musi być płyta Z490, ale jej zakup do tego procesora nie ma sensu. Mimo to jaki procesor kupić do komputera to najtańsza warta polecenia konstrukcja w szczególności dla gracza. Pamiętajcie też, że w przypadku wszystkich procesorów Intela dopisek F oznacza brak zintegrowanej karty graficzne. Polecane procesory są też dostępne w wersji z grafiką.

AMD Ryzen 3 3100

Cena: ok. 520 zł

jaki procesor kupić do komputera

Procesor od AMD ma 4 rdzeni/ 8 wątków. Taktowanie wynosi do 3,9 GHz, a w zestawie znajduje się chłodzenie. Jest to alternatywa dla powyższego procesora od Intela. Mimo mniejszego taktowania do procesora możecie dobrać tanią płytę B450, która będzie obsługiwała szybsze pamięci. Jego plusem jest także możliwość podkręcenia. W większych sklepach są jednak problemy z dostępnością CPU (np. w X-Kom jest jego wydłużony czas dostawy). Warto go rozważyć jako alternatywę Intel w momencie gdy lubicie bawić się sprzętem, dodacie szybsze pamięci i go podkręcicie. W przypadku procesorów AMD żaden nie ma zintegrowanej karty graficznej. Tą mają tylko modele z dopiskiem G.

Intel Core i5-10400F

Cena: ok. 620 zł

Kolejny procesor to hit sprzedażowy większości sklepów. W bardzo niskiej cenie otrzymujecie 6 rdzeni/ 12 wątków, taktowanie bazowe 2,9 GHz oraz 4,3 GHz w trybie turbo. Przy takiej specyfikacji procesor świetnie spisze się w większości gier i nie tylko. Jego wada jest taka sama jak w przypadku modelu i3-10100F – problem z pamięciami. Tutaj jednak warto rozważyć zakup nawet najtańszej płyty Z490, bowiem szybsze pamięci na pewno dadzą kopa w różnych zastosowaniach. Intel Core i5-10400F ma dołączone chłodzenie, choć warto rozważyć zakup nawet dosyć taniego osobnego.

Intel Core i5-10600KF

Cena: ok. 900 zł

jaki procesor kupić do komputera

Intel Core i5-10600KF dzięki świetnej cenie musi pojawić się w tym zestawieniu. Jest to konstrukcja 6 rdzeniowa i 12 wątkowa. Bazowe taktowanie wynosi 4,1 GHz, a w trybie turbo dochodzi ono do 4,8 GHz. Konstrukcja ma dopisek K, czyli można ją podkręcać. Przy odpowiedniej płycie Z490 i chłodzeniu (nie jest ono dołączone do procesora) możecie więc osiągnąć nawet 5,0 GHz. Takie taktowanie daje gwarancję wysokiej wydajności w grach. Początkowo problem z tym procesorem polegał na cenie, teraz stała się ona bardzo atrakcyjne przez co CPU znacznie zyskuje na popularności.

AMD Ryzen 5 3600

Cena: ok. 920 zł

AMD Ryzen 5 3600 to jeden z najczęściej kupowanych procesorów na rynku. W grach wypada on jednak słabiej od 10600KF, natomiast nadrabia to w aplikacjach i programach. Procesor to konstrukcja 6 rdzeniowa i 12 wątkowa o taktowaniu 3,6 GHz (4,2 GHz w trybie turbo). Ma on dołączone chłodzenie, chociaż polecam je wymienić. Natomiast biorąc jeszcze pod uwagę możliwość zastosowania szybkich pamięci na znacznie tańszych płytach B450 okazuje się, że cała platforma oparta o AMD Ryzen 5 3600 może być znacznie tańsza niż w przypadku 10600KF. Jest to więc nadal procesor zdecydowanie warty Waszej uwagi.

AMD Ryzen 7 3700X

Cena: ok. 1400 zł

jaki procesor kupić do komputera

Przejdźmy teraz do procesora mającego 8 rdzeni i 16 wątków. Jego bazowe taktowanie wynosi 3,6 GHz, a w trybie turbo dochodzi do 4,4 GHz. Procesor oferuje świetną wydajność wielowątkową, przez co jest często wybierany przez profesjonalistów. W zestawie znajduje się chłodzenie, ale tutaj zdecydowanie już polecam jego wymianę na nowe. Plusem tej konstrukcji jest również bezproblemowe działanie na lepszej jakości płytach B450, przez co nie trzeba aż tak dużo inwestować w całą platformę.

AMD Ryzen 5 5600X

Cena: ok. 1700 zł

Powróćmy na chwilę do procesorów 6 rdzeniowych i 12 wątkowych. AMD Ryzen 5 5600X to najnowsza konstrukcja na rynku, która względem poprzednika przynosi ogromny wzrost wydajności jednowątkowej. Sprawia to, że świetnie sprawdzi się on nawet w grach, gdzie nie odstaje od konkurencji. CPU działa z bazowym taktowaniem równym 3,7 GHz i 4,6 GHz w trybie turbo. Cena jest oczywiście trochę za duża, ale jak spadnie do bardziej akceptowalnej to procesor zapewne stanie się jednym z głównych wyborów wielu osób. Warto tez pamiętać, że CPU ma dołączone chłodzenie, ale jest ono na tyle słabe, że zalecam jego wymianę.

Intel Core i9-10850K

Cena: ok. 1800 zł

Intel Core i9-10850K to ostatnia propozycja na liście od niebieskich. Procesor jest tylko minimalnie słabszą wersją i9-10900K, a dzięki sporej różnicy w cenie zyskał on ogromną popularność. Procesor ma 10 rdzeni i 20 wątków. Bazowe taktowanie to 3,6 GHz, a w trybie turbo dochodzi ono do 5,2 GHz. Dzięki takim parametrom konstrukcja jest bardzo często wybierana do najwydajniejszych komputerów dla graczy i nie tylko. Pamiętajcie też, że CPU potrafi się mocno grzać więc warto rozważyć zakup AiO 360 mm.

AMD Ryzen 9 5900X

Cena: ok. 2800 zł

jaki procesor kupić do komputera

Na liście pozostały już tylko najwydajniejsze jednostki od AMD. Ryzen 9 5900X oferuje 12 rdzeni, 24 wątki oraz taktowanie dochodzące do 4,8 GHz w trybie turbo. Dzięki świetnej wydajności jednordzeniowej procesor znakomicie sprawdza się w grach. Duża ilość rdzeni i wątków sprawia, że konstrukcja idealnie nada się do zastosowań profesjonalnych. Pamiętajcie, że procesor nie ma dołączonego chłodzenia więc przydało by się dobrej jakości AiO. Jest też jeszcze jeden problem z AMD Ryzen 9 5900X – dostępność. W momencie pisania tekstu nigdzie nie dało się go kupić w cenie poniżej 3000 zł. Kwoty w sklepach, gdzie był on dostępny, były bardzo wysokie to w zasadzie niszczyło sens zakupu procesora. Mam jednak nadzieję, że ta sytuacja szybko ulegnie zmienie.

AMD Ryzen 9 5950X

Cena: ok. 4400 zł

Na koniec pozostał najwydajniejszy procesor na podstawkę AM4. Konstrukcja oferuje 16 rdzeni i 32 wątki, przez co świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się wydajność wielordzeniowa. Bazowe taktowanie wynosi 3,4 GHz i dochodzi ono do 4,9 GHz w trybie turbo. Takie parametry sprawiają, że również w grach wypada on znakomicie. Procesor nie ma dołączonego chłodzenia, więc tutaj konieczne będzie dokupienie wydajnego AiO. Jego wadą jest to samo co wyżej, czyli praktycznie brak jego dostępności w sklepach w momencie pisania tekstu. Jeśli jednak szukacie bardzo wydajnego procesora na platformę AM4 to zdecydowanie warto na niego zapolować.