Szukasz routera? Mamy kilka propozycji na każdą okazję

Akcja partnerska

Jednym z najważniejszych elementów dostępu do Internetu, o czym wie wielu z nas, jest router. To z pozoru nieistotne urządzenie często też stanowi najsłabsze ogniwo. Jest zbyt wolne w stosunku do łącza, oferuje stary typ połączenia Wi-Fi, które wzajemnie zakłóca się ze sprzętem sąsiadów, albo też ma zbyt słaby zasięg, który nie obejmuje całego mieszkania. Wspólnie z Asusem przygotowaliśmy poradnik na jaki sprzęt zwrócić uwagę.

Masz duży dom? Zbuduj Siatkę

ASUS Lyra Mini Mesh

System Mesh (ang. Siatka) to połączenie ze sobą kilku routerów. Zasięg sieci Wi-Fi ma swoje ograniczenia i jak silny by nie był, nie będzie w stanie objąć, dajmy na to, całego piętrowego domu o powierzchni 100 m2. Idealnym rozwiązaniem takiego problemu jest system AiMesh Asusa.

Siatka routerów działa w prosty sposób. Ustawiamy je w kilku miejscach domu (zazwyczaj korzysta się z trzech routerów) – router główny oraz tzw. satelity. Urządzenie główne odpowiada za przekazanie sygnału Internetu do satelitów, a te rozprowadzają je po całym mieszkaniu. Satelity do działania potrzebują jedynie podłączenia do prądu. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że pomimo zastosowania kilku routerów znajdujemy się w zasięgu jednej i tej samej sieci. Nasz smartfon, laptop czy inne urządzenie będzie się płynnie przełączać pomiędzy routerami bez utraty sygnału.

Oczywiście jest to rozwiązanie nie tylko do domów. Z powodzeniem można je wykorzystać w dużym mieszkaniu, biurze, czy magazynie. Wszędzie tam, gdzie sieć Wi-Fi musi mieć duży zasięg i pojedynczy router nie daje sobie rady.

Dużo urządzeń wymaga solidnego rozwiązania

ASUS RT-AX88U

Prosty i niedrogi router może nie radzić sobie w sytuacji, kiedy podłączymy do niego wiele urządzeń. Kilka smartfonów, laptopy, telewizor, komputer stacjonarny, konsola do gier… To wymaga odpowiedniego rozwiązania w postaci routera, który będzie w stanie nad tym wszystkim zapanować. Takim urządzeniem jest Asus RT-AX88U.

To potężny router, który jest w stanie wycisnąć z naszej sieci każdy megabit prędkości (maksymalnie do 6 Gb/s). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu Wi-Fi w standardzie ax (Wi-Fi 6) 4×4. Oznacza to, że do komunikacji z urządzeniami router wykorzystuje cztery wydajne anteny. Dodatkowo technologia MU-MIMO pozwala tak dzielić kanały sieci, aby każde połączone urządzenie było obsługiwane tak samo wydajnie. Można to porównać do niezależnych dróg szybkiego ruchu. Oczywiście nie samym Wi-Fi człowiek żyje. Aż osiem gniazd LAN do połączeń kablowych to miły dodatek.

A jeśli w domu używamy urządzeń do pracy i zabawy jednocześnie, przyda się tutaj odpowiedni system zabezpieczeń. W tym przypadku jest to dożywotni pakiet AiProtection Pro

Wolny Internet kablowy? Częste awarie? Router LTE będzie dobrym rozwiązaniem

ASUS 4G-AC68U

Z różnych powodów zawsze warto mieć zabezpieczenie na wypadek awarii Internetu kablowego. Albo alternatywę dla wolnego łącza, bo dostawcy nie opłaca się jego modernizacja lub też modernizacja będzie, ale… nikt nie wie kiedy to nastąpi. I oczywiście w sytuacji, kiedy dostępu do Internetu kablowego nie mamy, a szukamy dobrego zamiennika. Wtedy do gry wkracza Asus 4G-AC68U.

Router oferuje łączność LTE kategorii 6, co oznacza maksymalną prędkość pobierania na poziomie 300 Mb/s oraz wysyłania na poziomie 50 Mb/s. To w zupełności wystarcza do wykorzystania możliwości obecnych w Polsce sieci 4G.

Dużą zaletą routera jest obsługa dwóch pasm Wi-Fi. Co w sprzęcie tej klasy nie jest oczywiste. Oznacza to, że router nadaje w podstawowym paśmie 2,4 GHz, obsługiwanym przez starsze urządzenia, oraz szybszym i wydajniejszym 5 GHz, z którego korzystają już wszystkie nowsze sprzęty.

Adapter Wi-Fi USB to patent na Internet w każdym komputerze

Masz stary laptop służbowy z wolną kartą sieciową? Albo komputer stacjonarny bez karty obsługującej Wi-Fi? Z pomocą przychodzą adaptery USB. Albo w formie nieco większej, jak Asus USB-AC56, albo naprawdę miniaturowej jak Asus USB-AC51.  

ASUS USB-AC56

Działa to trochę jak pendrive. Wkładamy takie maleństwo do portu USB i za jego pomocą łączymy się z siecią Wi-Fi. W domu, pracy, gdziekolwiek. Sam z podobnego rozwiązania korzystam w komputerze stacjonarnym i mam jeden kabelek z głowy.

Pomimo kompaktowych rozmiarów adaptery USB są w stanie obsłużyć Wi-Fi 2,4 GHz oraz 5 GHz i prędkości do 433 Mb/s. W zasadzie jedyne o czym musimy pamiętać, to o podłączeniu ich do szybszego portu USB 3.0.

Materiał powstał we współpracy z firmą Asus.