Reklama
aplikuj.pl

Jaki tani VPS wybrać? 5 limitów i ograniczeń na które powinieneś uważać

kobieta pisząc na laptopie

Cena to jeden z najważniejszych czynników dyktujących wybór konkretnego serwera VPS. Jednak nie powinna być ona najważniejsza. Decydując się na tani VPS warto przedtem sprawdzić, czy nie zawiera on w sobie istotnych ograniczeń lub limitów. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu znaczenia transferu, gwarancji działania, położenia serwera, jego skalowania i używanych na nim dysków. Przedstawione w artykule informacje pozwolą rozpoznać odpowiedni poziom wspomnianych parametrów.

Artykuł przygotowany na podstawie poradnika Serwer VPS: Co to jest? Jak wybrać? TOP 3 Tanich VPS z serwisu „Jak Wybrać Hosting?” 

1. Transfer danych

Tani serwer może oferować pozornie atrakcyjne połączenie internetowe. Łącze o dużej prędkości jest niezbędne do poprawnego działania stron. Strona umieszczona na serwerze o wolnym łączu będzie powoli się ładować. To z kolei sprawi, że odbiorca może zostać zniechęcony do dalszych wizyt.

Jednak szybkie łącze często idzie w parze z limitem transferu. Jest to maksymalna ilość danych, którą można spożytkować w rok czy miesiąc. Po jej przekroczeniu połączenie zwalnia. W niektórych przypadkach w ogóle przestaje być dostępne. Oba warianty są niekorzystne dla klienta (hostingobiorcy). Może on ponieść duże straty, jeśli strona będzie wolno działać lub w ogóle przestanie być dostępna.

Limit transferu nie jest niczym złym. Można go porównać do pensji. Danymi, podobnie jak pieniędzmi należy rozsądnie i umiejętnie gospodarować. Odpowiedni plan niweluje ryzyko wyczerpania limitu. Jednak sam limit musi być odpowiednio wysoki. Zostańmy przy analogii do pieniędzy. Nie da się oszczędzać środków niższych niż minimum przetrwania.

2. Service Level Agreement

Jest to bardzo ważny element umowy zawieranej między hostingobiorcą a hostingodawcą (właścicielem serwera). W jej ramach ten drugi zobowiązuje się zapewnić nieprzerwane działanie serwera. Jest to niezwykle ważne – jakakolwiek przerwa w jego działaniu oznacza brak zysków ze strony internetowej. SLA zazwyczaj wyrażane jest procentach. Zapis 99% SLA oznacza, że serwer będzie niedostępny maksymalnie przez 1% roku. Za branżowy standard należy uznawać 99.95%.

Jednak osoby o ograniczonym budżecie mogą być zmuszone do wyboru niższego SLA. Można uznać to za ryzyko wliczone w niższą cenę. Jednak nawet przy ograniczonym wyborze nie powinno się zadowalać SLA na poziomie, dajmy na to, 50%. Nieaktywność serwera przez pół roku to biznesowa katastrofa. SLA na tańszych serwerach może być niższe od 99%, jednak uznajmy, że pod żadnym pozorem nie wolno decydować się na niższe niż 90%.

3. Lokalizacja serwera

Cena serwera może wynikać z jego fizycznego zlokalizowania. Rzeczywiście, urządzenie znajdujące się na w Azji czy Afryce może być tańsze do wynajęcia. Niemniej niska cena to wyłączna zaleta takiego rozwiązania. Im większa odległość serwera od jego finalnego użytkownika, tym wolniej ładuje się strona. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by serwer znajdował się w tym samym kraju, co odbiorcy. Najdalszą dopuszczalną odległością są kraje ościenne. Bazę Polskich firm oferujących usługi VPS można znaleźć np. w serwisie Hosting365.pl.

4. Możliwość skalowania

Kupując serwer, planuje się, jakie parametry będzie musiał spełniać. Dobiera się optymalną przestrzeń dyskową, prędkość łącza, procesor czy pamięć RAM. Jednak biznes oznacza rozwój. Po jakimś czasie może okazać się, że ulokowana na tanim serwerze strona przyniosła duże zyski. Może więc pojawić się chęć jej powiększenia.

Jednak serwery mają ograniczone możliwości. Tani serwer niekoniecznie może współgrać z powiększoną stroną. Właśnie dlatego wybierając tańsze oferty, należy sprawdzić, czy oferują one skalowanie. Jest to opcja późniejszego powiększenia zasobów proporcjonalnie do rozwoju strony. Brak takiego udogodnienia oznacza, że w razie sukcesów zajdzie konieczność przeniesienia strony. Migracja na inny serwer to czasochłonny proces. Może on skutkować dłuższą przerwą w jej funkcjonowaniu.

5. Rodzaj dysków

Dyski twarde to duża część ogólnej szybkości serwera. Najszybszą opcją na rynku są SSD NVMe. Są one nawet jedenaście razy szybsze od zwykłych dysków SSD. Niemniej taki luksus pociąga za sobą wyższą cenę. Jeśli tańszy serwer nie oferuje SSD NVMe, należy zainteresować się dyskami SSD. Mimo jedenastokrotnie mniejszej prędkości osiągają one optymalną, zadowalającą większość klientów prędkość. Należy za to bez wyjątku unikać dysków HDD. Są to najwolniejsze modele na rynku. Z tego względu powoli wychodzą one z użytku.

Przeczytaj też: Cybersquatting i typosquatting: zagrożenia związane z domenami w sieci

Artykuł gościnny.