WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jakie były najgroźniejsze huragany w historii USA?

Huragan Dorian jest sklasyfikowany jako burza piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Określenie siły żywiołu wymaga jednak oceny większej ilości czynników niż samej siły wiatru. Biorąc pod uwagę inne elementy możemy dojść do wniosku, że przyporządkowanie huraganu do konkretnej kategorii nie jest zbyt wiążące.

Huragan Dorian o prędkości rzędu 300 kilometrów na godzinę jest pełnoprawnym tropikalnym cyklonem piątej kategorii. Obejmuje ona burze osiągające prędkości wyższe niż 252 kilometry na godzinę. Tego typu żywioły prowadzą do łamania drzew, niszczenia domów i trakcji elektrycznych, prowadząc do długotrwałych przerw w dostawach prądu.

Dorian jest najsilniejszym i najbardziej intensywnym huraganem, który uderzył na Bahamy I nie ma wątpliwości, że może on spowodować katastrofalne szkody. Co ciekawe, do oceny zagrożenia brane są pod uwagę m.in. potencjalne szkody czy najniższe środkowe ciśnienie.

Czytaj też: Astronauta z ISS nagrał huragan z kosmosu

Hal Needham, naukowiec zajmujący się huraganami na Uniwersytecie Stanowym w Luizjanie, opisał kilka najbardziej śmiercionośnych kataklizmów:

  • Camille – huragan piątej kategorii, osiągnął prędkość 280 km/h i przyczynił się do śmierci 259 osób oraz szkód o wysokości 1,42 mld dolarów
  • Wilma – burza tej samej kategorii co Camille oraz osiągająca podobną prędkość. Spowodowała śmierć 87 osób i straty rzędu 27,4 mld dolarów
  • Irma – huragan piątej kategorii, spowodował śmierć 52 osób i straty wycenione na 77,16 mld dolarów
  • Maria – generował wiatr o prędkościach podobnych do Camille oraz Wilmy. Wywołał ogromne straty w ludziach (3059 zgonów) oraz infrastrukturze (91,61 mld dolarów)
  • Harvey – huragan “jedynie” czwartej kategorii, który mimo niższej siły wiatru (ok. 215 km/h) wywołał potężne opady deszczu. 69 osób zginęło, a straty wyceniono na 125 mld dolarów.
  • Katrina – prawdopodobnie najbardziej znany kataklizm w historii Stanów Zjednoczonych. Doprowadził do śmierci od 1 245 do 1 836 i straty rzędu 125 mld dolarów

Gdybyśmy wzięli pod uwagę najbardziej śmiercionośne burze na całej planecie, z pewnością należy wspomnieć o cyklonie Bhola, który w 1970 roku uderzył w Bangladesz. Kataklizm doprowadził do śmierci nawet 500 tysięcy ludzi.

[Źródło: digitaljournal.com]

Czytaj też: Huragany powodują ewolucję bardziej agresywnych pająków