Reklama
aplikuj.pl

Jakie są rodzaje telewizji i czym się od siebie różnią?

Jakie są rodzaje telewizji i czym się od siebie różnią

Usługi telewizyjne można podzielić na kilka grup, które różnią się pod wieloma względami. Jednak najważniejsza, z punktu widzenia użytkownika, jest kwestia związana ze sposobem emisji TV. Jakie są systemy nadawania i co wyróżnia każdy z nich?

Kryteria podziału telewizji

Telewizja to dziedzina telekomunikacyjna, którą da się podzielić na kilka różnych rodzajów. Zależy to jednak od przyjętego kryterium, którym może być:

  • charakter własności (publiczna lub prywatna);
  • metoda emisji (analogowa bądź cyfrowa);
  • obszar działania (lokalna, regionalna, ogólnokrajowa czy międzynarodowa).

Do najważniejszych kryteriów podziału TV należy zaliczyć też sposób emisji. W ramach tej segmentacji wyróżnia się telewizję naziemną, satelitarną, kablową, mobilną, a także internetową i VOD. Czym różni się każdy z tych systemów nadawania?

Telewizja naziemna

Telewizja naziemna umożliwia odbiór sygnału cyfrowego przy pomocy anteny. Obraz transmitowany jest z wykorzystaniem technologii DVB-T poprzez sieć nadajników, które są umiejscowione na powierzchni ziemi. Zwykle występują one na wzniesieniach lub wysokich budynkach, aby zasięg ich sygnału był jak największy.

Atutem telewizji naziemnej jest to, że pozwala oglądać programy bez konieczności opłacania dostępu do niej u żadnego dostawcy. Osoby, które korzystają z takiej technologii, obowiązuje tylko abonament radiowo-telewizyjny – składka obligatoryjna dla każdego posiadacza telewizora.

Jednak bezpłatny dostęp do TV skutkuje mocnym ograniczeniem biblioteki kanałów. Telewizja naziemna zwykle umożliwia oglądanie maksymalnie kilkudziesięciu ogólnodostępnych stacji. Mowa tu przede wszystkim o programach Telewizji Polskiej i lokalnej TV.

Telewizja satelitarna

Telewizja satelitarna dostarcza sygnał za pośrednictwem nadajników, które znajdują się na sztucznych satelitach telekomunikacyjnych. Nadajniki te zlokalizowane są na orbicie geostacjonarnej i komunikują się z telewizorami za pomocą anteny satelitarnej (tzw. talerza) z konwerterem lub tunera.

Ten typ telewizji oferuje szeroki dostęp do różnorodnych kanałów, ale wiele z nich pozostaje obcojęzycznych – w końcu z satelitów korzystają też zagraniczni nadawcy. Atutem rozwiązania satelitarnego jest to, że antena talerzowa zapewnia bardzo duży zasięg sygnału i pozwala odbierać dobrej jakości obraz nawet na terenach wiejskich.

Telewizja kablowa

Telewizja kablowa działa za sprawą sygnału, który zwykle przekazuje się przy użyciu kabla koncentrycznego lub światłowodowego. Jednak do wyświetlania obrazu w ramach tego sposobu nadawania można wykorzystać także antenę zbiorczą albo technologię hybrid fibre-coaxial (HFC).

Do odbioru telewizji kablowej niezbędny jest dekoder, który z reguły wchodzi w skład abonamentu kupowanego u dostawcy. Po zamontowaniu urządzenia otrzymuje się dostęp do wielu programów o wysokiej jakości transmisji i stabilnego sygnału.

Telewizja internetowa i VOD

Telewizja internetowa to rozwiązanie, które nadaje sygnał przy użyciu technologii strumieniowej (streamingu). Nie potrzebuje do tego połączenia naziemnego, satelitarnego czy kablowego, bo przekaz danych odbywa się za pośrednictwem sieci.

Ten typ telewizji dzieli się na dwa podrodzaje: live (treści transmitowane na żywo) i VOD (materiały na życzenie). W ramach tej pierwszej kategorii zwykle emitowane są wydarzenia takie jak mecze czy koncerty.

Natomiast VOD to baza tytułów, głównie filmów i seriali, które można odtwarzać w dowolnie wybranym czasie, bez konieczności dostosowywania się do ramówki telewizyjnej.

Telewizja mobilna

Mobilny sposób emisji TV umożliwia oglądanie telewizji cyfrowej na wielu różnych urządzeniach – nie tylko telewizorach. Takie rozwiązanie można uzyskać dzięki specjalnym urządzeniom oferowanym przez wybranych operatorów komórkowych. Przykładem jest dekoder do telewizji od Play, który poprzez technologię DVB-T&C pozwala odtwarzać obraz również na laptopie, tablecie czy smartfonie.

Materiał promocyjny.