Reklama
aplikuj.pl

Jakie są różnice między stalowymi i aluminiowymi felgami? Poznaj DOTZ Mugello Dark

Obręcze kół samochodów, ze względu na materiał, z którego zostały wyprodukowane, dzielą się na stalowe i aluminiowe (a dokładniej wykonane ze stopów lekkich). Oprócz wyglądu różnią się od siebie właściwościami i wytrzymałością. Jakie są podstawowe różnice między felgami stalowymi i aluminiowymi? Jak w praktyce wybór obręczy wpływa na użytkowanie pojazdu?

Najważniejsze informacje o felgach stalowych

Popularność felg stalowych wynika m.in. z dużej dostępności i niższej ceny w porównaniu do obręczy aluminiowych. Właściwości stali, a dokładniej niska elastyczność sprawia, że większość modeli stalowych wygląda podobnie. Trudno znaleźć oryginalne obręcze wykonane ze stali, które charakteryzują się niestandardową konstrukcją. Choć ich powierzchnia jest zabezpieczona przed korozją, to w praktyce nie zawsze jest to długoterminowe rozwiązanie. Nawet niewielkie uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że woda, sól drogowa i zanieczyszczenia dostają się do surowej stali. Prędzej czy później taki stan rzeczy doprowadza do powstania ognisk korozji, które należy jak najszybciej likwidować. Oczywiście renowację felg stalowych (o ile to możliwe) można wykonać samodzielnie lub zlecić tę usługę profesjonalnej firmie.

Co warto wiedzieć o felgach aluminiowych?

Obręcze aluminiowe, takie jak DOTZ Mugello Dark, są wykonane ze stopów lekkich. Często powtarzany mit dotyczący felg tego typu odnosi się do rzekomo niższej wytrzymałości w porównaniu do modeli stalowych. Nic bardziej mylnego. To właśnie felgi ze stopów lekkich są bardziej wytrzymałe, a co za tym idzie trwałe niż obręcze stalowe. Najlepszym dowodem jest fakt, że duże rozmiary felg (powyżej 18 cali) rzadko są produkowane ze stali. Dużo większy wybór jest wśród obręczy ze stopów lekkich. Wynika to m.in. z wyższej wytrzymałości. Warto również wiedzieć, że felgi aluminiowe nie zawsze są lżejsze od stalowych. Wyjątek stanowią modele, które znajdują zastosowanie w różnego rodzajach sportach motorowych. Kolejnym, często powielanym mitem jest rzekoma mniejsza odporność felg wykonanych ze stopów lekkich na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do modeli stalowych. W rzeczywistości jest odwrotnie. Popularne alufelgi, ze względu na wysoki poziom elastyczności, zdecydowanie lepiej absorbują różnego rodzaju naciski. W praktyce oznacza to, że są bardziej odporne zarówno na zniekształcenia, jak i pęknięcie niż modele stalowe.

DOTZ Mugello Dark – korzyści wynikające z użytkowania felg aluminiowych

Jedną z najważniejszych zalet felg aluminiowych jest brak konieczności przeprowadzania okresowych odnowień związanych m.in.z usuwaniem rdzy lub rdzawego nalotu. Felgi wykonane ze stopów lekkich są całkowicie odporne na korozję. Ponadto ze względu na swoje właściwości (wysoką wytrzymałość i elastyczność) są dostępne w wielu wzorach. Dobrym przykładem jest obręcz DOTZ Mugello Dark wyróżniająca się konstrukcją typu mesh. Aż 10 podwójnych ramion, które przypominają literę Y nadaje sportowego charakteru. Dodatkowo kolor czarny mat sprawia, że nie można przejść obojętnie obok tych egzemplarzy. Ramienny wzór zapewnia doskonały przepływ powietrza zarówno w przypadku poruszania się z niską, jak i wysoką prędkością.

Artykuł gościnny miwan.pl