Reklama
aplikuj.pl

Jakie tajemnice skrywa DNA uczestników wypraw krzyżowych?

DNA dziewięciu krzyżowców z XIII wieku pochowanych w jamie na terenie dzisiejszego Libanu pokazuje, że wciąż możemy się dowiedzieć sporo o tym, kim byli Krzyżowcy oraz jak wyglądały ich wyprawy. 

Szczątki sugerują, że żołnierze armii krzyżowców byli genetycznie zróżnicowani i zmieszani z miejscową ludnością na Bliskim Wschodzie. Nie wywarli jednak trwałego wpływu na genetykę żyjących obecnie Libańczyków. Wyniki badań podkreślają również ważną rolę, jaką stare DNA może odegrać w zrozumieniu wydarzeń historycznych.

Dowody archeologiczne sugerują, że 25 osób, których szczątki znaleziono w grobowcu w pobliżu zamku krzyżowców było wojownikami, którzy zginęli w bitwie w 1200 roku. Na tej podstawie naukowcy przeprowadzili analizy genetyczne szczątków i byli w stanie sekwencjonować DNA dziewięciu krzyżowców. Analizy wykazały, że trzech z nich było Europejczykami, czterech pochodziło z Bliskiego Wschodu, a dwie osoby miały mieszane pochodzenie genetyczne.

Czytaj też: Szkielet T-rexa jest największym jaki kiedykolwiek udokumentowano

W  historii inne masowe migracje ludzi – jak przemieszczanie się Mongołów przez Azję czy przybycie kolonistów do Ameryki Południowej – zasadniczo zmieniły kształt genetyczny tych regionów. Ale autorzy tego badania twierdzą, że wpływ krzyżowców był prawdopodobnie mniejszy, ponieważ ich ślady genetyczne są obecnie nieistotne wśród Libańczyków.

Poprzednie badania koncentrowały się głównie na współczesnych populacjach. Jednym z powodów był fakt, iż odzyskiwanie starego DNA na terenach o ciepłym klimacie jest bardzo trudne. Sukces naukowców pokazuje, że badanie próbek w tego typu warunkach jest teraz możliwe dzięki postępom w technologii ekstrakcji DNA i sekwencjonowania. Teraz naukowcy planują zbadać, co działo się na Bliskim Wschodzie podczas przejścia z epoki brązu do epoki żelaza. Ale mają również nadzieję, że tego rodzaju badania staną się bardziej powszechne i bardziej interdyscyplinarne.

[Źródło: phys.org; grafika: Claude Doumet-Serhal]

Czytaj też: W Pompejach znaleziono szkielet konia z założonym siodłem i uprzężą