Reklama
aplikuj.pl

Jakim cudem gwiazda może być starsza od Wszechświata?

Od ponad 100 lat astronomowie obserwują w gwiazdozbiorze Wagi ciekawą gwiazdę znajdującą się około 190 lat świetlnych od Ziemi. Szybko przemierza ona niebo z prędkością 1,3 mln kilometrów na godzinę. Ale co ciekawsze, HD 140283 jest również jedną z najstarszych znanych gwiazd Wszechświata.

Jakież było zaskoczenie astronomów, gdy obliczyli, że owa gwiazda może liczyć nawet 16 mld lat. Przypomnijmy, wiek Wszechświata, określony na podstawie obserwacji mikrofalowego promieniowania tła – wynosi 13,8 mld lat. Aby upewnić się co do poprawności obliczeń, naukowcy porównali kilkanaście różnych obserwacji.

Na podstawie różnorakich poprawek autorzy badania skorygowali wiek HD 140283 do 14,46 miliarda lat. Nadal było to jednak więcej niż wiek samego Wszechświata, ale naukowcy zaproponowali niepewność wynoszącą 800 milionów lat – w takim wypadku wiek gwiazdy mógłby się pokrywać z samym kosmosem.

Dalsze udoskonalenia sprawiły, że wiek HD 140283 nieco bardziej się obniżył. Kolejne badanie z 2014 r. zaktualizowało szacunki do 14,27 mld lat. 13,8 mld lat wydawało się więc leżeć w obszarze możliwego błędu obliczeniowego. Problem nie wydawał się tak poważny jak jeszcze w latach 90. kiedy to często z obliczeń wynikało iż niektóre gwiazdy mają 18 czy 20 mld lat.

Istnieje jednak inna zagwozdka. Wiek Wszechświata opiera się na stałej kosmologicznej – jednak jeśli ta jest błędna, sam Wszechświat może mieć znacznie mniej niż wspomniane 13,8 mld lat – a dokładniej, 11,4 mld. Potrzebne są więc dokładniejsze pomiary, aby w pełni ocenić, na czym polega problem z datowaniem gwiazd oraz wszystkiego, co nas otacza.