Reklama
aplikuj.pl

#JaOnline – UKE pokaże nam jak nie dać się oszukać w Internecie

phishing oszustwo w internecie

UKE zainicjował akcję #JaOnline. To odpowiedź na coraz częściej pojawiające się próby naruszenia naszego cyberbezpieczeństwa. Na czym mogą ucierpień, przede wszystkim, nasze portfele.

Kupony rabatowe, napalone mamuśki, darmowy iPhone, krewny z Nigerii… Sposoby oszustów można wymieniać godzinami

W wyniku lockdownu coraz więcej czasu spędzamy w Internecie. Czy to z powodów zawodowych, czy też zwyczajnie z nudów błądzimy po sieci. Więcej korzystamy z laptopów, tabletów i smartfonów. Doskonale wiedzą o tym oszuści, dla których daje to więcej potencjalnych klientów.

Milena Górecka, naczelnik z Departamentu Polityki Konsumenckiej w najnowszym wpisie na blogu UKE wymienia swoje ulubione metody internetowych naciągaczy. Niemal każdy z nas na pewno spotkał się z przynajmniej jednym z nich. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • e-mail od hiszpańskiego adwokata w sprawie milionowego spadku po naszym dalekim krewnym – klasyk!,
  • kupony rabatowe, kliknij aby… Twoje zdjęcia nie wyciekły do sieci, zagłosować w plebiscycie, dostać nagrodę,
  • klauzulę RODO, którą tysiące osób wklejają na Facebooku, aby ich zdjęcia były tylko ich własnością (ludzie poważnie w to wierzą),
  • jesteś milionowym odwiedzającym, kliknij i odbierz nagrodę!

Czytaj też: Polskie 5G – ruszy sieć w oparciu o polską technologię

Do tego trzeba też dołączyć fałszywe maile z fakturami oraz prawdziwą plagę oszustw SMS-owych. A to niedopłata do paczki, a to niedopłata na OLX i koniecznie szybko tutaj zaraz kliknij w link… W ubiegły piątek do Sądu Okręgowego w Warszawie trafiła sprawa sześciu osób podejrzanych o tego typu wyłudzenia na kwotę prawie 3,5 mln złotych.

#JaOnline – zobacz jak nie dać się oszukać

Bardziej doświadczeni użytkownicy Internetu są odporni na tego typu próby oszustwa. Często jednak ofiarami oszustów padają osoby nowe w sieci, albo też zwyczajnie nieuważne. Szczególnie że niektóre próby wyłudzeń są naprawdę bardzo dobrze przygotowane.

Czytaj też: Te wirusy mogą w przyszłości wywołać kolejne pandemie

Dlatego też UKE organizuje kampanię #JaOnline. Będą w niej wyjaśniane zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, jak również bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej oraz zakupów online.

Już 14 kwietnia na kanale UKE w serwisie YouTube oraz na Facebooku odbędzie się specjalna transmisja, w której eksperci wyjaśnią, jak nie dać się oszukać w sieci. Nawet jeśli wiesz, jak przeciwdziałać tego typu sytuacjom, warto dowiedzieć się czegoś nowego, np. jak przekazać swoim wiedzę innym.